sklep z nasionami marihuany, różne odmiany auto z dużym plonem xxl

Homeostaza

Homeostaza, thc thc.info

Homeostaza definiowana jest jako tendencja do względnie stabilnej równowagi między współzależnymi elementami, zwłaszcza utrzymywanymi przez procesy fizjologiczne. Mówiąc najprościej, homeostaza to stan równowagi biologicznej w organizmie. Zewnętrzne czynniki stresogenne, takie jak ciepło, zimno, zmiany wewnętrzne (takie jak ciśnienie krwi, pH), wszystkie wywołują kaskady fizjologiczne w organizmie, przywracając tym samym idealną równowagę. Procesy te zachodzą nieustannie i są one niezbędne w celu przetrwania.

Co ciekawe, badania wykazują, że substancje chemiczne znajdujące się w roślinach cannabis znacznie wpływają na proces homeostazy. Mają one zdolność zarówno do zmniejszania, jak i zwiększania aktywności niektórych systemów, i ostatecznie działają jako biologiczne regulatory. Kannabinoidy osiągają te efekty częściowo poprzez działanie na układ endokannabinoidowy (ECS), układ złożony z enzymów, lipidów i receptorów sprzężonych z białkiem G, znanych jako receptory CB1 i CB2.

Kannabinoidy oddziałują z tymi receptorami ze względu na ich podobieństwo strukturalne do cząsteczek utworzonych w organizmie – które znane są jako endokannabinoidy, substancje chemiczne, które również odgrywają kluczową rolę w homeostazie.

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Endocrine, Metabolic & Immune Disorders Drug Targets, w 2008 roku dobrze wyjaśnił ważną rolę ECS w homeostazie, stwierdzając, że bierze ona udział w neuroprotekcji i plastyczności nerwów, odporności, zapaleniom, apoptozie, karcynogenezie, regulacji bólu, pamięci emocjonalnej, regulacji apetytu i metabolizmu.

• Przysadka mózgowa

Różne układy fizjologiczne działają wspólnie, mając na celu pomoc organizmowi w osiągnięciu homeostazy. Przysadka mózgowa to gruczoł zlokalizowany w mózgu, który odpowiedzialny jest za utrzymanie tej równowagi. Gruczoł ten łączy układ hormonalny i nerwowy i produkuje hormony – uwalniające i hamujące, które prowadzą do kaskad hormonalnych w całym organizmie.

ECS znajduje się w przysadce, gdzie odgrywa rolę regulacyjną, pomagając modulować przyjmowanie pokarmów i metabolizm energii.

• Pętle zwrotne

Homeostaza osiągana jest zarówno przez ujemne jak i dodatnie pętle sprzężenia zwrotnego, przy czym ujemne są bardziej powszechne. Ujemne pętle sprzężenia zwrotnego są procesem regulacyjnym, w którym bodziec katalizuje sytuację utrzymując określony stan. Najlepszym tego przykładem jest termostat, będący urządzeniem, które automatycznie zmienia temperaturę, gdy osiągnie ona określony punkt.

Ujemne pętle sprzężenia zwrotnego składają się z 4 głównych komponentów, bodziec, czujnik, centrum kontroli, efektor. Ujemne sprzężenie zwrotne zaangażowane jest w homeostazę i pomaga w regulacji temperatury, ciśnienia krwi, regulacji tarczycy i regulacji poziomu cukru we krwi.

Za przykład weźmy regulację temperatury. Ujemne pętle sprzężenia zwrotnego starają się utrzymać nasze ciała w stałej temperaturze 37°C. Potencjalnym czynnikiem wzrostu temperatury ciała może być temperatura zewnętrzna; ciało wykrywa ten bodziec poprzez wyspecjalizowane komórki nerwowe, termoreceptory, które wykrywają zmiany temperatury. Termoreceptory wysyłają następnie sygnał do mózgu/ przysadki, co z kolei rozszerza naczynia krwionośne i inicjuje proces pocenia się. Proces ten trwa aż do momentu osiągnięcia homeostazy.

Dodatnie pętle sprzężenia zwrotnego różnią się od nich tym, że utrzymują kierunek bodźców, a nawet mogą go przyspieszyć. Przykładem może być aktywacja czynnika krzepnięcia krwi lub skurcze macicy podczas porodu.

• Choroby

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Cell w 2016 roku wykazał, że zmiany w ekologii człowieka, takie jak dieta, aktywność fizyczna, gęstość zaludnienia, czy narażenie na drobnoustroje, radykalnie zmieniły typy ludzkich chorób w ostatnim stuleciu. Te nowoczesne choroby łączą dwie główne cechy: zaburzenie homeostazy oraz przewlekłe zapalenia.

Systemy homeostatyczne mogą mieć ustalony punkt lub wiele regulowanych wartości zadanych. Choroby homeostatyczne mogą powstawać, gdy układ utknie w stabilnym stanie alternatywnym, niektóre choroby wynikające z zaburzeń homeostazy obejmują:
• dyslipidemię
• cukrzycę
• otyłość
• wysokie ciśnienie krwi
• zapalenie stawów
• osteoporozę
• zaburzenia tarczycy
• zaburzenia endokrynologiczne.

• System endokannabinoidowy skóry

Jednym z obszarów, w których ECS pomaga w homeostazie jest skóra. Korzenie w zaburzeniach równowagi endokannabinoidowej mogą mieć różne choroby i stany skóry, między innymi:
• trądzik
• łojotok
• alergiczne zapalenia skóry
• świąd
• ból
• łuszczyca
• zaburzenia wzrostu włosów
• rak.

Z tego też powodu, receptory kannabinoidowe mogą być dobrym celem terapeutycznym w leczeniu tych stanów.

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Trends In Pharmacological Sciences w 2009 roku wykazał, że układ endokannabinoidowy naszej skóry zaangażowany jest w różne procesy biologiczne, takie jak proliferacja, wzrost, apoptoza, produkcja hormonów.

Inny artykuł, opublikowany w czasopiśmie ACS Chemical Neuroscience, opisał w jaki sposób kannabinoidy mogą wpływać na homeostazę skóry, i potencjalnie leczyć wiele stanów chorobowych. Aktywacja CB1 poprzez kannabinoidy wiąże się z tłumieniem dwóch rodzajów keratyny – włóknistych białek strukturalnych, które pomagają w tworzeniu się skóry. Dowodzi to, że kannabinoidy mogą pomóc w leczeniu łuszczycy – stanu, w którym te rodzaje keratyny są rozregulowane.
Autorzy artykułu stwierdzili także, że kannabinoidy pomagają w modulacji nowotworzenia i progresji nowotworu w guzach skóry, co oznacza, że mają one potencjał w leczeniu tego typu nowotworów.

• Apetyt, waga, otyłość

Cannabis posiada właściwości pobudzające apetyt. Uczucie to jest bardzo znane przez całe środowisko i potocznie nazywane gastrofazą. Cannabis przynosi te efekty poprzez aktywację ECS. Dzięki postępującym badaniom, pojawiły się dowody sugerujące, że układ endokannabinoidowy bierze udział w regulacji apetytu, zachowania żywieniowego, czy masy ciała.

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Endocrine, Metabolic & Immune Disorders Drug Targets wykazał, że główną rolą endokannabinoidów, w których pośredniczy CB1, jest zmiana orientacji bilansu energetycznego w kierunku magazynowania energii, takiej jak złogi tłuszczu. Rodzi to możliwość wykorzystania kannabinoidów jako substancji terapeutycznej do leczenia utraty jak i nabrania wagi.

Stwierdzono, że ECS kontroluje przyjmowanie pokarmów dzięki przysadce i układowi limbicznemu. ECS oprócz bezpośredniego zwiększenia apetytu może także zwiększać motywację do jedzenia ze względu na interakcje jakie posiada z mechanizmami nagrody.

Wykazano, dzięki modelom gryzoni, że receptory CB1 modulują metabolizm, zmniejszając masę ciała i poprawiając profile lipidowe.

• Rak

Rak powodowany jest niekontrolowaną produkcją komórek, które często rozprzestrzeniają się na inne tkanki. Proces ten znany jest jako – przerzuty – niebezpieczny stan, który może zakłócić zarówno funkcjonowanie narządów jak i homeostazę.

Komórki przedrakowe zazwyczaj wysyłane są w procesie znanym jako apoptoza. Apoptoza to kontrolowana śmierć komórki, która utrzymuje równowagę komórkową w naszym organizmową. Komórki rakowe unikają jednak apoptozy i kontynuują rozmnażanie.

Badania wykazują, że kannabinoidy regulują kluczowe szlaki sygnałowe komórek, które zaangażowane są w przeżycie komórek oraz w przerzuty. Stwierdzono, że kannabinoidy takie jak CBD, indukują apoptozę w liniach komórek rakowych, co sugeruje, że posiadają one potencjał w leczeniu raka.

• Inne stany

Inne stany homeostatyczne, w których cannabis może pomóc obejmują:
• zapalenie stawów
• toczeń
• depresję
• fibromialgię
• cukrzycę
• chorobę Crohna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.