Badania pokazują, że ADHD sprawia, iż osoba chorująca staje się bardziej skłonna do korzystania z marihuany – a teraz naukowcy uważają, że wiedzą dlaczego.
Najnowsze badania, opublikowane w czasopiśmie Substance Use & Misuse, sugerują, że niektórzy dorośli mogą stosować marihuanę, aby poradzić sobie w zachowaniach impulsywnych i nadpobudliwych.
Chociaż badanie było pierwszym, które miało pokazać to na przykładzie ludzi, Mallory Loflin, student doktorancki z University at Albany’s Department of Psychology i współautor badania mówi, że badania na zwierzętach również przemawiają na korzyść ustaleń.
Chociaż jest to typowe dla osób cierpiących na ADHD, aby zgłaszać stosowanie marihuany do łagodzenia doświadczanych objawów, naukowcy byli sceptyczni – aż do teraz.
Widzieliśmy niepotwierdzone raporty, że ludzie za leczą się sami za pomocą marihuany, i nie miało to zbyt wiele sensu biorąc pod uwagę to, jakie skutki większości konopi są nam znane.
Według Loflin, to dlatego, że większość ludzi myśli o problemach z uwagą, kiedy myślą o ADHD, zapominając o innych objawach. ADHD składa się z trzech różnych podtypów, z których dwa to objawy nadpobudliwości i impulsywności.
Istnieje wiele dowodów na to, że kannabinoidy rzeczywiście działają na obszar mózgu, który jest odpowiedzialny za zachowania samoregulujące.
Na podstawie tej hipotezy, Loflin i jego koledzy przyjrzeli się samodzielnym raportom z 2.800 dorosłych użytkowników marihuany i podzielili ich na grupy w zależności od objawów związanych z ADHD oraz jak często stosowali oni marihuanę.
To, co odkryli to to, że ludzie, którzy stosują marihuanę na co dzień – wzór jaki naukowcy określają jako samo-leczenie – byli bardziej skłonni, aby wpasować się w kryteria nadpobudliwych podtypów.
Widzieliśmy tę różnicę, gdzie nastąpił większy odsetek osób z połączonego podtypu – ludzie z dodatkowymi objawami nadpobudliwości – wśród grupy użytkowników, która wykorzystuje marihuanę w sposób zgodny z samoleczeniem.
Objawy były oceniane według samo opisowej skali ADHD dla dorosłych (ASR) – kryteriach często stosowanych w badaniach epidemiologicznych jako wskaźnik zaburzenia.
Uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ASR na podstawie objawów, które występowały tylko wtedy, gdy nie używali oni marihuany.
Z tego powodu, Loflin uważa, że badanie zapewnia wsparcie roli marihuany w pomaganiu tym, którzy cierpią z powodu nadpobudliwych form ADHD.
Ostatnie wyniki badań są naprawdę bardzo obiecujące, jak mówi Loflin, ale potrzeba dalszych badań, w celi potwierdzenia, czy marihuana jest naprawdę skuteczna w takich przypadkach.
Badanie otrzymało dofinansowanie z University at Albany.