Jakie są korzyści zdrowotne mleka konopnego?
Mleko konopne jest coraz bardziej popularną alternatywą dla mleka krowiego (jak i innych rodzajów mlek).
Lżejsze, mniej kaloryczne, bez mleczne urozmaicenie codziennej diety, mleko konopne jest wykonywane z nasion konopi i zawiera śladowe ilości THC, związku chemicznego powszechnie spotykanego w marihuanie i odpowiedzialnego za jej efekty psychotropowe. (Spożywanie mleka konopnego nie wywoła ani u Ciebie, ani u nikogo z Twojej rodziny „haju”.)
Mleko konopne zawiera mało białka, ale jest bogate w kwasy tłuszczowe. Większość z nich to kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, kluczowe dla funkcjonowania układu nerwowego oraz zdrowej skóry i włosów. Omega-3 i omega-6 także redukują stany zapalne oraz obniżają poziom lipidów we krwi.
Jedna szklanka mleka konopnego zawiera około 1g omega-3 i 3 do 4g omega-6. Co jest bardzo ważne, bo dieta przykładowego Kowalskiego zazwyczaj dostarcza zbyt mało omega-3 i zbyt wiele omega-6.
Mleko konopne jest pozbawione cholesterolu i cechuje się niską zawartością tłuszczów nasyconych (jest to ten szkodliwy rodzaj tłuszczów, w który mleko krowie jest bardzo bogate). Mleko konopne jest także pozbawione laktozy, więc tym samym hypoalergiczne.
Po zrobieniu mleka konopnego w domu – z nasion konopi – korzyści zdrowotne będą zasadniczo takie same jak spożycie nasion konopi.
Jednakże, mleko konopne, które zakupić można w supermarkecie, zazwyczaj wzbogacane jest w te same składniki odżywcze, co mleko krowie – takie jak witaminy A, B, D, czy wapń.
W rzeczywistości niektóre mleka dostarczają od 40 do 50% zalecanej dziennej dawki wapnia, w porównaniu do mleka krowiego, które dostarcza maksymalnie 30%.
Wszystkie wariacje smakowe fortyfikowanego mleka konopnego dostarczają sporą dawkę witamin z grupy B, ryboflawiny i tiaminy, które pomagają przekształcać spożywane pokarmy w energię.
Szklanka mleka konopnego dostarcza również jedną czwartą z 2.4 mikrogramów zalecanej dziennej dawki witaminy B-12, która pomaga organizmowi tworzyć erytrocyty.
Szklanka mleka konopnego dostarcza także 30% dziennej dawki witaminy D, która pomaga przyswajać wapń.
Oprócz tego, jakie korzyści zdrowotne zapewnia spożywanie mleka konopnego, należy także poruszyć kwestię, jakich negatywnych skutków nie niesie ze sobą – w tym przypadku – nie zawiera cholesterolu i laktozy. Zatem wyklucza wszelkie reakcje alergiczne u osób, które nie mogą spożywać produktów mlecznych, orzechów, czy soi.
W przeciwieństwie do białka sojowego, białko konopne nie zawiera dużych ilości inhibitorów enzymów, fitynianów (które mogą przeszkadzać w prawidłowym przyswajaniu minerałów) lub oligosacharydów (powodujących wzdęcia i problemy żołądkowe).