thc-thc.com.pl

Dowiedz Się Wszystkiego o CBN

W świecie konopi indyjskich dwa najbardziej znane związki kannabinoidowe to THC, czyli tetrahydrokannabinol, oraz CBD, czyli kannabidiol. Jednak istnieje ich o wiele więcej. Od włosków po terpeny i kilkanaście kannabinoidów, konopie indyjskie to dar natury o pełnym spektrum działania.

Do najbardziej znanych kannabinoidów należą:

• THC, czyli tetrahydrokannabinol;

• CBD, czyli kannabidiol,
• CBG, czyli kannabigerol,
• THCV, czyli tetrahydrokannabiwaryna,
• CBC, czyli kannabichromen,
• CBN, czyli kannabinol.

Co zatem wiemy na przykład o CBN? Być może słyszałeś już kiedyś o nim jako o „sennym kannabinoidzie”. CBN, czyli kannabinol, to kolejny dobrze znany kannabinoid obecny w roślinach konopi indyjskich, chociaż często bywa przyćmiony przez inne kannabinoidy. Niewiele badań przeprowadzono na ten temat, chociaż wiemy, że CBN działa stymulująco na apetyt, jako środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i nie tylko.

1. Historia CBN.

CBN jest znany jako senny kannabinoid, ponieważ działa jako silny środek uspokajający. To jednak nie może być do końca prawdą. Wyjaśnimy dlaczego, ale ponieważ nie przeprowadzono jeszcze zbyt wielu badań na temat CBN, nie możemy tego stwierdzić na pewno.

Przyjrzyjmy się faktom. Niewielkie badania przeprowadzone w latach 70. XX wieku skupiały się właśnie na obaleniu tego mitu. Nie tylko odkryło, że badani mężczyźni tak naprawdę nie odczuwali senności po spróbowaniu CBN, ale że tak naprawdę to połączenie THC i CBN spowodowało te odczucia.

Głównym powodem takiego nieporozumienia na temat działania CBN jest to, że ludzie kojarzą stare zioło z uczuciem senności, a powiązanie starego zioła z CBN skłoniło ludzi do założenia, że to jego efekty. Przyczyną działania uspokajającego starej marihuany nie jest tak naprawdę CBN, ale fakt, że monoterpenoidy zawarte w dojrzałych konopiach indyjskich, mają tendencję do parowania, pozostawiając bardziej uspokajające, utlenione seskwiterpenoidy, które powodują senność.
Mówiąc prościej, starsze pąki marihuany rzeczywiście mogą być bogate w CBN, ale zawierają również uspokajające terpeny i to one faktycznie odpowiadają za działanie uspokajające.

2. Skąd pochodzi CBN?

Większość innych kannabinoidów z rodziny marihuany powstaje z kwasu kannabigerolowego, CBGA. Jednak nie jest to dokładnie prawdą w przypadku CBN. CBN powstaje, gdy THC jest wystawiony na działanie tlenu lub wysokich temperatur, czyli w procesie dekarboksylacji. Dlatego CBN można uznać za kannabinoid powstający z THC.

Właśnie dlatego najprawdopodobniej znajdziesz CBN w pąkach marihuany, które były konserwowane przez zbyt długi czas. Podsumowując, oznacza to, że aby mieć dostęp do CBN, najpierw musimy mieć THC. Należy również zaznaczyć, że naturalna zawartość CBN w roślinach marihuany zwykle nie przekracza 1%, nawet w dobrze wysuszonych lub długo dojrzewających kwiatach marihuany.

3. Jak zamienić THC w CBN?

Biorąc pod uwagę, że wspomnieliśmy, że CBN jest metabolitem THC, i biorąc pod uwagę, że rośliny konopi indyjskich wytwarzają naturalnie tylko niewielkie ilości CBN, powinno być możliwe przekształcenie THC w CBN, prawda? Tak, rzeczywiście istnieje kilka sposobów uzyskania CBN.

• Stosowanie ciepła

Oprócz metody zen polegającej na cierpliwym czekaniu na niewielkie rezultaty, istnieje alternatywa polegająca na stosowaniu ciepła.

„Sam Δ-9-THC łatwo utlenia się do kannabinolu (CBN) pod wpływem tlenu i światła podczas procesu dekarboksylacji.”

To utlenianie można wywołać, umieszczając pąki w temperaturze powyżej 150°C przez okres 15 minut lub w niższej temperaturze przez dłuższy czas. Zwykle w dekarboksylacji nie wykorzystuje się wspomnianych temperatur, aby uniknąć takiej konwersji, biorąc pod uwagę, że zwykle ludzie chcą zachować jak najwięcej THC. Tak więc, jeśli chcesz uzyskać CBN, musisz zwiększyć temperaturę, aby zobaczyć rezultaty

• Degradacja światłem

Ponieważ światło pobudza również proces dekarboksylacji w konopiach indyjskich, sugeruje się również umieszczenie pąków pod intensywnym oświetleniem jako metodę przekształcania THC w CBN. Jednak ta metoda wymaga więcej badań, zanim będzie można ją odpowiednio stosować.

4. Jakie są właściwości CBN?

Ponieważ nie zebrano na ten temat danych klinicznych, a raporty dotyczące doświadczeń ludzi na temat stosowania CBN są jak dotąd dość ograniczone, nadal pozostaje dużo do odkrycia na temat możliwości CBN. Jednak na chwilę obecną można zauważyć takie właściwości CBN:

• Środek antybakteryjny

Badania przeprowadzone nad związkiem wykazały jego potencjalne właściwości antybakteryjne. Stało się tak poprzez poddanie go testowi z bakterią MRSA, która jest zwykle oporna na tradycyjne antybiotyki i nie jest odporna na CBN.

• Leczenie jaskry

Badania przeprowadzone na królikach w 2007 r. i kolejne na szczurach w 1984 r. wykazały, że CBN obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, które jest największym czynnikiem ryzyka jaskry. Jednak badania na ten temat nie posunęły się jeszcze do przodu, a inne leki nadal mają więcej dowodów na leczenie tej choroby, dlatego CBN wciąż jest daleko w tyle w wyścigu z jaskrą.

Pobudzanie apetytu

Więcej badań przeprowadzonych na szczurach, wykazało, że CBN zwiększał apetyt gryzoni. Biorąc pod uwagę, że niektórzy ludzie woleliby pominąć THC, znane również ze zwiększania apetytu, ze względu na jego odurzające działanie, CBN może być dla nich potencjalną alternatywą.
Jeśli CBN udowodni swoje właściwości pobudzające apetyt, może stać się odpowiednią metodą leczenia zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja i bulimia.

• Środek przeciwzapalny

Z jednej strony CBN łagodzi stany zapalne skóry poprzez modulację receptorów TRPV2, co może skutkować obiecującymi metodami leczenia chorób skóry, takich jak łuszczyca. Z drugiej strony, według innego badania przeprowadzonego na szczurach, reumatoidalne zapalenie stawów można potencjalnie leczyć CBN. Należy jednak przeprowadzić więcej badań w obu kwestiach.

• Działanie neuroprotekcyjne

Naukowcy, którzy stosowali CBN na szczurach w leczeniu ALS, stwardnienia zanikowego bocznego, odkryli, że kannabinoid w rzeczywistości był w stanie opóźnić początek choroby.
Nie przeprowadzono jeszcze badań na ludziach, ale jeśli wyniki będą pozytywne, kannabinol może stać się potężnym środkiem do walki z chorobami neurodegeneracyjnymi.

5. Czy CBN jest psychoaktywne?

Kiedy wspominaliśmy o kannabinolu, większość prawdopodobnie zastanawiała się, czy ten związek jest psychoaktywny, czy nie. Odpowiedź brzmi: CBN jest łagodnie psychoaktywnym kannabinoidem, nieco mniej psychoaktywnym niż THC i bardziej niż CBD.
Ponieważ wiele osób spożywa go w połączeniu z THC, mogą pomylić działanie tych dwóch substancji, ale zazwyczaj CBN rzeczywiście zapewni lekkie uczucie „haju”.

Podsumowanie

Po przeczytaniu o CBN jedyne, co odbija się echem w naszych głowach, to „nie przeprowadzono jeszcze wystarczających badań na jego temat”. Rzecz w tym, że świat marihuany jest tak ogromny i złożony, że nauka ma naprawdę wiele do roboty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.