thc-thc.com.pl

Długofalowe Efekty Stosowania Marihuany

Żyjemy w epoce, w której używanie konopi indyjskich, zarówno rekreacyjnych, jak i medycznych, stale rośnie. Niewątpliwie przeszliśmy długą drogę od czasów, gdy palenie marihuany przez wiele osób utrzymywane było w sekrecie. Obecnie wiele osób używa medycznej marihuany w celu złagodzenia objawów wielu różnych chorób, a coraz więcej osób jest otwartych na włączenie marihuany do swojego życia.

Jednak nawet jeśli używanie konopi jest bardziej powszechne, nie oznacza to, że jest to całkowicie wolne od ryzyka. Znalezienie odpowiedniej dawki jest kluczem do uzyskania jak największych korzyści i jak najmniejszej liczby skutków ubocznych. Dotyczy to w szczególności zwykłych użytkowników.

Naukowcy nie są do końca pewni, jak regularne używanie konopi indyjskich wpływa na organizm ludzki w dłuższej perspektywie. Niemniej jednak niektóre badania sugerują, że konopie indyjskie mogą potencjalnie powodować pewne negatywne skutki, które z czasem mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób używających ich długofalowo.

Problemy poznawcze

Delta-9 tetrahydrokannabinol lub THC, aktywny składnik konopi, działa na receptory kannabinoidowe zlokalizowane w obszarach mózgu, które wpływają na uczenie się, pamięć, apetyt, koordynację i regulację emocjonalną. Naukowcy wciąż uczą się długoterminowego wpływu używania konopi na mózg, ale uważają, że najsilniejsze skutki występują u młodych dorosłych, których mózgi wciąż rozwijają połączenia nerwowe.

Badania sugerują, że ci, którzy regularnie używali konopi indyjskich w okresie nastoletnim, mają większe szanse na wystąpienie problemów z pamięcią w wieku dorosłym. Badanie z 2015 roku opublikowane w czasopiśmie akademickim Hippocampus wykazało, że osoby z historią regularnego używania konopi indyjskich posiadały hipokamp o nieprawidłowym kształcie i uszkodzoną długoterminową pamięć epizodyczną, która jest naszą zdolnością umysłową do przechowywania wspomnień związanych z naszymi własnymi doświadczeniami.

Ale badanie nie wykazało, czy było to naprawdę spowodowane używaniem marihuany, czy po prostu było z tym w jakiś sposób powiązane.

Zmiany w funkcjonowaniu mózgu

Niektóre badania naukowe pokazują również, że używanie marihuany zwiększa szanse na trwałe, długoterminowe zmiany w rozwoju poznawczym i behawioralnym młodych ludzi, których mózg wciąż się rozwija.

Badanie przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazało, że regularne używanie konopi indyjskich od okresu dojrzewania wiązało się ze średnią utratą 6 do 8 punktów IQ (iloraz inteligencji) mierzonych w wieku dorosłym. Osoby, które spożywały duże ilości konopi w okresie dojrzewania i zaprzestały spożywania w wieku dorosłym, nie odzyskały utraconych punktów IQ, co wydaje się dość niepokojące.

Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy marihuana może powodować utratę IQ na dłuższą metę lub czy czynniki, które nie zostały zmierzone w badaniu, takie jak rosnąca zawartość THC w konopiach na przestrzeni lat, mają jakiekolwiek znaczenie.

Problemy z oddychaniem

Mimo, że konopie indyjskie i tytoń to dwie bardzo różne substancje, palenie marihuany może mieć podobny wpływ na płuca, co tradycyjne papierosy, zwiększając ryzyko wystąpienia infekcji płuc. Jedno z badań wykazało, że regularne palenie marihuany może powodować zarówno widoczne, jak i mikroskopijne zmiany w drogach oddechowych, które są związane z większym ryzykiem zapalenia oskrzeli. Wydaje się, że objawy te znikają po zaprzestaniu palenia marihuany.

Powszechnie wiadomo również, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę, taką jak rak płuc. A dym z marihuany zawiera niektóre z tych samych związków rakotwórczych co tytoń, czasami w wyższych stężeniach, jak w przypadku benzoprenu (o 50% więcej) i benzantracenu (o 75% więcej), a także wyższą zawartość fenolu.

Jednak w badaniach populacyjnych do tej pory nie udało się znaleźć wyraźnego związku między używaniem konopi indyjskich a wzrostem ryzyka raka płuc. Staje się to bardziej złożone, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wielu palaczy marihuany pali również tradycyjne papierosy, a nawet inne substancje.

Zmiany w płucach związane z wapowaniem

W przeszłości uważano, że waporyzacja marihuany jest bezpieczniejsza niż jej palenie, ale teraz wiemy, że używanie elektronicznych papierosów lub produktów do waporyzacji może również powodować uszkodzenia płuc, które są znane jako EVALI (E-papieros lub Vaping Associated Lung Injury). To zaburzenie płuc powoduje trudności w oddychaniu i może prowadzić do hospitalizacji, co zostało wyraźnie udowodnione podczas wybuchu epidemii w USA, która miała miejsce między sierpniem 2019 r. A styczniem 2020 roku i była bezpośrednio związana z wapowaniem.

W całym kraju 82% pacjentów hospitalizowanych z powodu urazów płuc związanych z EVALI zgłosiło stosowanie produktów zawierających tetrahydrokannabinol (THC). Niemniej jednak to octan witaminy E, dodatek do e-papierosów zawierających THC, jest silnie powiązany z tą epidemią.

Problemy sercowo-naczyniowe

Kilka minut po rozpoczęciu palenia marihuany bicie serca przyspiesza i możesz doświadczyć zmiany ciśnienia krwi, co może być niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby serca. Ograniczone dostępne badania sugerują, że ryzyko zawału serca w ciągu pierwszej godziny po paleniu marihuany jest prawie pięć razy wyższe niż średnie ryzyko. Niektóre badania wykazały również związek między używaniem marihuany a arytmią, a także większe ryzyko wystąpienia udaru.

Kannabinoidy mogą również wpływać na działanie wielu przepisanych leków na choroby serca, w tym statyn, beta-blokerów i warfaryny. Dlatego należy to zbadać dokładniej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że medyczna marihuana jest coraz bardziej popularna wśród osób starszych, które mogą być bardziej podatne na zranienie z powodu wyższego ryzyka sercowo-naczyniowego związanego z wiekiem.

Choroby kości

Badania nad wpływem marihuany na zdrowie kości są z pewnością sprzeczne. Według badania z 2017 roku opublikowanego w American Journal of Medicine, regularni użytkownicy konopi posiadali większe ryzyko obniżenia gęstości kości, co może prowadzić do większego ryzyka złamań kości. Jednak inne badanie z tego samego roku, opublikowane w czasopiśmie Archives of Osteoporosis, nie wykazało żadnego związku między używaniem marihuany a spadkiem gęstości kości.

Problemy psychiatryczne

Jedna z największych niewiadomych związanych z długoterminowymi skutkami marihuany dotyczy zdrowia psychicznego. Kilka badań powiązało używanie konopi z wyższym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych, w tym psychozy (schizofrenii), depresji, lęku i zaburzeń związanych z uzależnieniem od substancji. Niemniej jednak ustalenie, czy marihuana naprawdę powoduje te patologie i w jakim stopniu, nie zawsze jest łatwym zadaniem. Niedawne badania sugerują, że codzienne palenie bardzo silnej marihuany może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia psychozy prawie pięciokrotnie w porównaniu z osobami, które nigdy nie spożywały marihuany. Ale zostało również udowodnione, że spożywana ilość, wiek, w którym jest spożywana po raz pierwszy, a przede wszystkim indywidualna podatność genetyczna są również czynnikami wpływającymi na te problemy.

Problemy społeczne

Niektóre badania sugerują również konkretne powiązania między spożyciem marihuany a negatywnym wpływem na miejsce pracy, a także wyższym ryzykiem uszkodzeń lub wypadków. Badanie przeprowadzone wśród pracowników poczty w USA wykazało, że pracownicy, którzy uzyskali pozytywny wynik na obecność marihuany w badaniu przesiewowym na obecność narkotyków w moczu, mieli o 55% więcej wypadków przy pracy, 85% więcej uszkodzeń i 75% więcej nieobecności w pracy w porównaniu z osobami, które uzyskały wynik negatywny. W jakim stopniu używanie konopi indyjskich jest bezpośrednio z tym związane, pozostaje kwestią otwartą, która wymaga dalszych badań. Jest prawdopodobne, że inne czynniki niezależnie predysponują ludzi zarówno do używania konopi indyjskich, jak i do kilku negatywnych sytuacji życiowych, takich jak porzucanie szkoły.

Problemy z ciążą i karmieniem piersią

Wreszcie, jednym z najbardziej niepokojących zagrożeń związanych z długotrwałym używaniem konopi indyjskich jest ich wpływ na kobiety w ciąży i ich dzieci. Stwierdzono pewne powiązania między spożywaniem konopi indyjskich podczas ciąży a późniejszymi zaburzeniami rozwojowymi i nadpobudliwością u dzieci. Wydaje się również, że istnieje większe ryzyko urodzenia martwego dziecka, które według niektórych badań naukowych może być nawet 2,3 razy wyższe.

Jednak badania nad zagrożeniami, jakie używanie marihuany może stanowić dla dzieci, nie mają solidnych podstaw, ponieważ jak dotąd nie przeprowadzono żadnych badań, które określiłyby, czy ekspozycja na THC podczas karmienia piersią jest związana z jakimikolwiek późniejszymi skutkami ubocznymi w życiu dziecka. Jednak biorąc pod uwagę możliwość negatywnego wpływu marihuany na rozwijający się mózg, położnicy i ginekolodzy generalnie odradzają kobietom zażywanie konopi indyjskich podczas próby zajścia w ciążę, podczas ciąży lub karmienia piersią.

Podsumowanie

Opisane powyżej długoterminowe skutki uboczne opierają się na badaniach naukowych, a większość z nich wiąże się z długotrwałym spożyciem, często nadmiernym, lub gdy stosowanie rozpoczęto w okresie dojrzewania. Ze względu na status prawny marihuany nie przeprowadzono wystarczających badań naukowych, aby dokładniej wyjaśnić konsekwencje wynikające z jej używania. Chociaż prawdą jest, że marihuana ma niezliczone właściwości medyczne, zalecamy umiarkowane stosowanie i odpowiednią dawkę, aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek negatywnych skutków zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.