thc-thc.com.pl

Niedobory w roślinach marihuany

Niedobory składników odżywczych w roślinach marihuany.

Każdy ogrodnik musi wiedzieć jak rozpoznać, że jego rośliny są chore. Powinien móc rzucić okiem na rośliny i dokładnie umieć określić, co jest z nimi nie tak. Umiejętność tak jest jeszcze ważniejsza u producentów marihuany, ponieważ generalnie nie mogą oni zaufać nikomu, ani nikogo prosić o radę.

Nie tylko musisz być w stanie prawidłowo zdiagnozować problem, ale także musisz posiadać wiedzę i narzędzia, aby wyleczyć czy naprawić wszystko na co cierpią twoje rośliny.

Czy twoje rośliny cierpią na niedobór składników odżywczych?

Niedobór składników odżywczych nie jest jedynym możliwym problemem, jaki rośliny mogą mieć ze składnikami odżywczymi. Mogą one również mieć w sobie ich zbyt duże ilości, co również powodować będzie problemy. Jak więc możesz to zidentyfikować?

Po pierwsze, zastanów się, czy to, czym karmiłeś swoje rośliny miało zbilansowane ilości substancji chemicznych, szczególnie w odniesieniu do N-P-K. Następnie sprawdź zarówno wartość gleby jak i wody, którą im podawałeś. Niedobory składników odżywczych mogą być powodowane wieloma czynnikami, jednak do najważniejszy czynników należy oczywiście wartość pH. Jeśli poziom pH nie jest odpowiedni – napraw go. Jeśli jednak jest on na odpowiednim poziomie, ale twoje rośliny wykazują objawy choroby, możliwe jest, że problem którego doświadczasz związany jest ze światłem. Zanim jednak zaczniesz działanie, upewnij się, że identyfikujesz problem poprawnie – jeśli twoje rośliny otrzymują sporo światła a także odpowiednią wodę, wyklucz ten problem.

Niemniej jednak ważne jest, aby pamiętać, że niedobory lub zaburzenia składników odżywczych w twoich roślinach mogą wystąpić przy każdej metodzie uprawy i na każdym podłożu; wełna mineralna, uprawa bezglebowa, aeroponiczna, hydroponiczna czy glebowa. W rzeczywistości, w świecie uprawy cannabis, problemy z substancjami odżywczymi to standard. Chociaż zawiniają zazwyczaj makroskładniki takie jak potas (K), fosfor (P) i azot (N), może okazać się, że twój problem dotyczy wapnia, cynku, magnezu czy innych zaburzeń równowagi – choć są one zwykle nieco mniej powszechne.

Zazwyczaj więcej problemów ze składnikami odżywczymi mają osoby uprawiające marihuanę indoor, nie outdoor. Jest to problematyczne, a dlaczego? Ponieważ niedobór składników odżywczych zawsze spowalnia wzrost roślin.

Zaburzenia składników odżywczych atakują rośliny cannabis, a nieproporcjonalna ilość składników odżywczych może powodować oparzenia toksyczne lub odżywcze. Może również powodować blokowanie wchłaniania innych minerałów. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces w uprawie musisz nauczyć się jak zapobiegać takim niedoborom.

Składniki odżywcze i pH.

Skąd wiadomo, że rośliny cierpią na niedobory? Cóż, jeśli twoje rośliny wyglądają niezdrowo, istnieje duża szansa, że cierpią nie niedobory składników odżywczych. Zwykle niedobory można zauważyć poprzez nieprawidłowy poziom pH wody i gleby wokół rośliny. Odpowiedni poziom pH jest jednym ze sposobów, dzięki którym twoje rośliny są w stanie wchłaniać wszystkie potrzebne im składniki odżywcze.

Skala pH to sposób, w jaki hodowcy mierzą kwasowość lub zasadowość gleby i wody. Skala wynosi od 1 do 14, przy czym 7 oznacza neutralne pH. 1 to najkwaśniejszy poziom pH, a 14 to najbardziej zasadowy poziom (alkaliczny). Kiedy podlewasz rośliny, musisz mieć całkowitą pewność, że poziom pH jest odpowiedni; w przeciwnym razie rośliny mogą ulec uszkodzeniu, a ich zdrowie pogorszeniu.

Regulowanie pH jest naprawdę proste: wszystko co musisz zrobić, to uczynić środowisko (gleba, woda) bardziej alkaliczne lub kwaśne, w zależności od obecnego poziomu. Wartość pH w przypadku konopi powinna być gdzieś w pobliżu neutralnego na skali pH, około 6 lub 7.
Mimo iż systemy hydroponiczne mogą czasami dobrze działać w przypadku gdy pH wynosi 5,5 – idealne pH powinno wynosić około 6. różne składniki odżywcze, które dodajesz do środowiska roślin, wpływają różnie na pH i ogólną absorpcję składników odżywczych przez twoje rośliny. Zrozumienie tego związku pomoże ci wyhodować zdrowe i piękne rośliny.

Sprawdzanie poziomu pH jest zawsze ważne, ale szczególnie wtedy, gdy potrzebujesz, aby rośliny wchłonęły jakiś konkretny składnik odżywczy. Sprawdzanie poziomu pH jest również niezwykle łatwe. Potrzebujesz jedynie pasków testowych lub miernika pH, i obydwie z tych rzeczy znajdziesz w lokalnych sklepach z artykułami ogrodniczymi. Pomoże ci to uniknąć wielu problemów. Powinieneś również inwestować pieniądze w komercyjne mieszanki glebowe, które pozwalają łatwo modyfikować i stabilizować pH gleby. Paski i mierniki są również dostępne online.

Im poziom pH twoich roślin jest bliższy 7, tym szybciej twoje rośliny wchłaniać będą składniki odżywcze. W przypadku większości roślin, najlepszym sposobem na doraźne dostarczenie im składników odżywczych jest „nawożenie dolistne”. Oznacza to przygotowanie specyficznej mieszanki i opryskanie nią roślin. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego w godzinach południowych, kiedy temperatura jest najwyższa. Najlepszą porą na takie zabiegi jest wczesny ranek lub czas, kiedy słońca już nie ma.

Identyfikacja braku składników odżywczych.

Ze względu na to, że najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem chorowania roślin jest brak odpowiednim składników odżywczych w glebie lub niezdolność korzeni do ich wchłaniania, ważne jest aby zidentyfikować, które składniki odżywcze stanowią problem. W rzeczywistości większość doświadczonych hodowców powie ci, że nie chodzi tu o całkowitą zmianę środowiska i gleby, ponieważ całe wyzwanie polega na identyfikacji, które składniki odżywcze powodują problem i uzupełnienie ich.

Możesz przyglądać się różnym objawom, które doświadczają twoje rośliny, ale samo przyglądanie się może być niewystarczające, ponieważ w przypadku niedoświadczonych osób, niektóre niedobory składników odżywczych mogą wyglądać tak samo. Jeśli po dokładnym przeczytaniu jak konkretne niedobory różnią się o siebie nadal nie będziesz pewien, którego ze składników odżywczych brakuje w twoich roślinach, możesz najpierw spróbować przepłukać glebę wodą – zanim zrobisz cokolwiek innego. Polecamy tę metodę, ponieważ niedobór jednego składnika może być spowodowany zbyt dużą ilością drugiego składnika odżywczego. Przykładowo, zbyt duża ilość potasu może uniemożliwiać roślinom wchłanianie żelaza.

Wielka trójca: makroelementy.

Trzy opisane poniżej makroelementy nie są jedynymi problemami, które mogą doświadczać twoje rośliny, ale jest to dobry punkt wyjścia do upewnienia się, że rośliny zapewnione mają podstawowe zdrowie. Tak długo, jak rośliny zapewnione będą miały trzy podstawowe składniki odżywcze (azot, fosfor i potas) będą one wystarczająco zdrowe, aby zapewnić ci co najmniej przyzwoite zbiory.

Podobnie jak w przypadku wszelkiego rodzaju problemów, które mogą pojawić się podczas uprawy marihuany, wczesne wykrycie tych problemów jest kwestią najważniejszą.

• Azot.

Azot jest jednym z najistotniejszych składników odżywczych, a ze względu na to, że rośliny wykorzystują go tak intensywnie, często cierpią na jego niedobór. Azot wykorzystywany jest w wielu procesach roślinnych, od fotosyntezy po wytwarzanie niezbędnych aminokwasów i chlorofilu. Chlorofil niezbędny jest w procesie fotosyntezy, a aminokwasy są składnikami białek.

Jeśli twoje rośliny doświadczają braku azotu, objawy będą widoczne głównie na starszych liściach, zaczynając od postawy i środka rośliny. Ogólnie, oznaki niedoboru azotu to żółte liście. Jeśli niedobór nie zostanie odpowiednio szybko uzupełniony, liście zwiędną i ostatecznie umrą.

Rośliny cierpiące na niedobór azotu wyglądają doskonale i zielono u góry i posiadają żółte liście w kierunku dołu. Chociaż niedobór azotu zwykle zaczyna objawiać się na dolnych liściach roślin, ostatecznie rozprzestrzenia się ku górze. Rośliny najbardziej narażone są na niedobory azotu kiedy znajdują się w fazie kwitnienia. Dzieje się tak dlatego, że rośliny marihuany przechowują składniki odżywcze w liściach, a faza kwitnienia wymaga ich zwiększonej ilości wykorzystując wszystko, co jest dostępne.

Powinieneś być również uważny podczas fazy wegetatywnej, ponieważ rośliny potrzebują zdrowych, zielonych liści, aby pobrać tyle słońca i wyprodukować tyle energii, ile to tylko możliwe, aby mogły dobrze rosnąć. Jak możesz już wiedzieć, żółte liście nie pomogą ci w tym procesie.

Zatrucie azotem.

Niektórzy hodowcy opisują, że objawia się ono poprzez opadające liście, które są suche i wyglądają jak pazury, a ich łodygi są bardzo kruche. Liście mogą przybrać także bardzo ciemny odcień zieleni. Jeśli dzieje się to w fazie kwitnienia, prawdopodobnie proces kwitnienia zostanie spowolniony. W tym przypadku jest to prawdopodobnie kwestia pH, która prowadzi do zatrucia azotem. Oznacza to, że rośliny posiadają zbyt duże ilości azotu; ale nie dla tego, że dostają zbyt dużo azotu, tylko dlatego, że pH nie jest na odpowiednim poziomie.

Musisz znaleźć sposób na szybkie zwiększenie ilości azotu absorbowanego przez twoje rośliny. Możesz wybrać się do lokalnego sklepu ogrodniczego lub sprawdzić online jakie opcje są dostępne.

Musisz mieć pewność, że stosujesz nawozy, które zawierają odpowiedni stosunek makroelementów: azotu, fosforu i potasu. Rośliny wymagają dodatkowej ilości azotu podczas fazy wegetatywnej.

Mimo że żółte liście nigdy nie powrócą do swego pierwotnego stanu, a zamiast tego po prostu odpadną, nie oznacza to, że twoje rośliny nie wyzdrowieją. Jeśli leczenie zostanie przeprowadzone zarówno prawidłowo jak i szybko, rośliny powinny powrócić do normy w ciągu tygodnia, a nowe liście zastąpią te utracone. Pamiętaj aby sprawdzić poziom pH przed jak i po całym zabiegu.

• Fosfor.

Chociaż niedobór fosforu nie jest tak częsty jak niedobór azotu, braki fosforu również mogą być problemem, szczególnie w systemach hydroponicznych. Fosfor jest przede wszystkim odpowiedzialny za pomoc roślinie w wytwarzaniu korzeni, a także w zwiększaniu siły liści i łodyg. Pomaga także w kiełkowaniu sadzonek, dzięki czemu jest szczególnie istotnym składnikiem odżywczych podczas kwitnienia roślin. Wiele osób twierdzi, że w tym okresie jest on wręcz najważniejszy. Jeśli twoim roślinom brakuje fosforu podczas fazy kwitnienia, plony których oczekujesz będą o wiele uboższe. Zazwyczaj konieczne jest podawanie fosforu w naprawdę dużych ilościach.

Jeśli twoje rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości fosforu, ich wzrost się spowolni, i będą one na ogół wyglądać na słabsze i pozbawione życia. Początkowe objawy niedoboru fosforu to ciemnienie liści i spowolniony wzrost. Krawędzie liści tracą żywą, zieloną barwę i zaczynają brązowieć i się zwijać. Ciemnieją również inne części roślin, takie jak ogonki liści – a czasem stają się one nawet bardziej niebieskie lub czerwone.

Objawy te bardziej prawdopodobne są w najzimniejszych dniach sezonu wegetatywnego ponieważ jest to czas, w którym rośliny marihuany mają problem z absorpcją fosforu z gleby. Oprócz zimna, jeśli gleba jest zbyt mokra lub zbyt alkaliczna, mogą pojawić się te same problemy.

W przypadku niższych temperatur, może nastąpić konieczność zwiększenia dawek fosforu.

• Potas.

Niedobory potasu są również stosunkowo powszechne w świecie marihuany. Dzieje się tak, ponieważ w większości nawozów potas występuje w najniższych proporcjach. W porównaniu do innych makroskładników, roślina potrzebuje mniej potasu.

Jednak podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch składników odżywczych, potas ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania roślin cannabis. Potas odpowiedzialny jest przede wszystkim za utrzymanie odporności roślin, oprócz tego pomocny jest także w procesach fotosyntezy i pomaga w przemieszczaniu się wody w roślinach, co czyni go szczególnie ważnym zarówno w fazie kwitnienia jak i wegetacji.

Niedobór potasu ma niezwykłe objawy: rośliną mogą zacząć rosnąć szybciej i na pierwszy rzut oka wyglądać naprawdę zdrowo – musisz przyglądać się liściom umieszczonym nisko. Jeśli roślina nie ma wystarczającej ilości potasu, liście mogą przybierać kolor brązowy i po prostu umierać. Ostatecznie z pewnością spowolni to wzrost i rozwój roślin.

Rośliny cierpiące na niedobór potasu posiadają liście, które wyglądają jakby zostały spalone na końcówkach i krawędziach. Na starszych i dojrzałych liściach mogą pojawić się żółte cętki, ale liście te mogą po prostu całkowicie zżółknąć i umrzeć. Jednym z najbardziej szkodliwych skutków niedoboru potasu jest opóźnienie fazy kwitnienia, co z kolei prowadzi do bardzo rozczarowujących plonów.

W przypadku nadmiaru potasu liście również zaczną żółknięć, aż w końcu zaczną stawać się brązowe – i umrą.

Ze względu na to, że rośliny marihuany łatwo i szybko wchłaniają potas, ten konkretny składnik odżywczy jest łatwy do uzupełnienia. Nawet jeśli poziom pH nie jest doskonały, rośliny nadal powinny być w stanie szybko i skutecznie go wchłonąć. Jednym ze sposobów z brakiem potasu jest podanie roślinom nawozu, który jest fortyfikowany w potas, lub po prostu zawiera duże ilości potasu.

Chociaż trzy największe makroskładniki są najłatwiejsze do zidentyfikowania i występują najczęściej, zaawansowani hodowcy z pewnością już wiedzą, że nie są to jedyne problemy z jakimi można się spotkać podczas uprawy cannabis. Zatem co robić? Z pewnością warto interesować się swoją uprawą – zarówno poprzez baczne doglądanie jej jak i edukowanie się i zdobywanie coraz to nowszej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.