thc-thc.com.pl

Marihuana jest znacznie bezpieczniejsza

Izrael: Medyczna marihuana jest znacznie bezpieczniejsza niż opioidy w przypadku chronicznego bólu u osób starszych.

Według naukowców z Ben-Gurion University of the Negev (BGU) i Cannabis Clinical Research Institute w Soroka University Medical Center, medyczna marihuana może znacznie zmniejszyć chroniczny ból u pacjentów w wieku 65 lat i starszych nie powodując tym samym żadnych negatywnych skutków.

Nowe badanie, opublikowane w The European Journal of Internal Medicine wykazało, że terapia z użyciem cannabis jest bezpieczna i skuteczna w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, którzy potrzebują pomocy z objawami raka, chorobą Parkinsona, zespołem stresu pourazowego, wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, chorobą Leśniowskiego – Crohna, stwardnieniem rozsianym i innymi problemami medycznymi.

„Mimo, że starsi pacjenci reprezentują dużą i rosnącą populację użytkowników medycznej marihuany, niewiele badań dotyczy tego, w jaki sposób wpływa ona na tę konkretną grupę, która cierpi również na demencję, częste upadki, problemy z poruszaniem się oraz upośledzenie słuchu i wzroku” – mówi profesor Victor Novack, M.D., profesor medycyny na BGU Faculty of Health Sciences (FOHS), i kierownik Soroka Cannabis Clinical Research Institute. Novack jest także przewodniczącym BGU Gussie Krupp w Internal Medicine.

„Po monitorowaniu pacjentów w wieku 65 lat i starszych przez sześć miesięcy odkryliśmy, że leczenie marihuaną znacznie łagodzi ból i poprawia jakość życia seniorów przy minimalnych skutkach ubocznych.”

Ta starsza populacja reprezentuje rosnący segment medycznych użytkowników cannabis, od około 7 procent do ponad 33, w zależności od kraju.

Badacze z BGU przeprowadzili ankietę wśród 2336 pacjentów w wieku 65 lat i starszych, którzy otrzymali medyczną marihuanę za pośrednictwem „Tikun Olam”, największego izraelskiego dostawcy marihuany. Ponad 60 procent marihuany przepisano ze względu na dolegliwości bólowe, które związane są z chorowaniem na raka. Po sześciu miesiącach leczenia, ponad 93 procent z 901 respondentów stwierdziło, że doświadczany przez nich ból spadł z mediany ośmiu do czterech w skali 10 – punktowej. Blisko 60 procent pacjentów, którzy początkowo zgłaszali „złą” lub „bardzo złą” jakość życia po sześciu miesiącach zmieniła swoją odpowiedź na „dobrą” lub „bardzo dobrą” jakość. Ponad 70 procent badanych pacjentów zgłosiło umiarkowaną do znacznej poprawy swojego stanu.

Najczęściej zgłaszanymi działania niepożądanymi były zawroty głowy (9,7 procent) i suchość w jamie ustnej (7,1 procent). Po sześciu miesiącach ponad 18 procent badanych pacjentów zaprzestało stosowania opioidowych leków przeciwbólowych lub zmniejszyło znacznie ich stosowanie.

Wszyscy pacjenci otrzymali receptę po konsultacji z lekarzem, który przepisał leczenie. Ponad 33 procent pacjentów stosowało olej z cannabis; około 24 procent stosowało palenie, a około 6 procent wapowało cannabis.

Mimo, że naukowcy twierdzą, iż dotychczasowe ustalenia wskazują, że cannabis może zmniejszać uzależnienie od leków na receptę, w tym opioidów, konieczne są dodatkowe dane oparte na dowodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.