Wydaje się, że im bardziej nauka interesuje się marihuaną, tym więcej mitów otaczających cannabis odchodzi w niepamięć.
Według nowego badania pilotażowego z Harvard University, które opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Pharmacology, stosowanie marihuany w medycynie może polepszać funkcje mózgu danego pacjenta.
Badanie pilotażowe oceniające wpływ medycznej marihuany na funkcje wykonawcze jest pierwszym tego rodzaju badaniem, a jego wyniki okazują się bardzo obiecujące.
Naukowcy zauważają, że pomimo ogromnej dostępności marihuany w ostatnich latach, ich testy są pierwszymi, które nazywa się “pre- vs. post-design model”, w których testowane są funkcje mózgu wykonawczego podmiotów zarówno przed, jak i po długoterminowym podawaniu medycznej marihuany.
W badaniu stwierdzono, że historia prohibicji była całkowicie sprzeczna w oparciu o wyniki wielu badań wykazujących przydatność substancji jako leku. Naukowcy zwracają również uwagę na to, że mimo iż cannabis wykazuje niekorzystne skutki dla rozwoju mózgu dzieci i młodzieży, większość użytkowników medycznej marihuany jest dorosła, a ich mózg dobrze przeszedł fazę rozwoju poznawczego, na którą marihuana może mieć negatywny wpływ.
W rezultacie, zdecydowano się zbadać, czy medyczna marihuana może mieć odwrotny efekt zwiększając funkcje mózgu, zamiast hamowania ich.
Naukowcy z Harvard University stwierdzili, że niektóre związki chemiczne, takie jak kannabigenol i tetrahydrokanabwaryna są neurogenne i neuroprotekcyjne, co oznacza, że angażują się one w odzyskiwanie utraconych komórek mózgu oraz zapobiegają ich degeneracji.
Wyniki przeprowadzonego badania są co najmniej zachęcające, a naukowcy mają zamiar dalej badać wpływ marihuany na funkcje poznawcze oraz nastrój, aby potwierdzić wstępne ustalenia.