Przeskocz do treści

Aktywny składnik marihuany może chronić przed utratą wzroku

wzrok-medyczna-marihuana-sadz-nasiona-marihuany-leczenie-wzroku

Nowe odkrycia sugerują, że składnik chemiczny znajdujący się w marihuanie może zapobiegać przed utratą wzroku.

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki jest genetyczną chorobą oczu, która prowadzi do poważnej utraty wzroku i ślepoty. Choroba atakuje 1 na 4.000 osób i pogarsza się wraz z obumieraniem komórek siatkówki, zwanych fotoreceptorami.

Jednak badania opublikowane w tym miesiącu w Experimental Eye Research pokazują, że substancje chemiczne znajdujące się w marihuanie, zwane kannabinoidami, mogą być w stanie spowolnić ten proces.

Korzystając z syntetycznej formy THC, związku odpowiedzialnego za haj powodowany użyciem marihuany, naukowcy z Uniwersytetu Alicante w Hiszpanii byli w stanie zapobiec utracie wzroku o chorych szczurów.

„Dane te sugerują, że kannabinoidy są potencjalnie przydatne w przypadku opóźniania zwyrodnienia siatkówki u chorych na barwnikowe zwyrodnienie siatkówki,” napisał doktor Nicolás Cuenca, główny autor badania.

Na końcu badania trwającego 90 dni, szczury, które otrzymały leczenie wykazały lepsze wyniki w testach wizyjnych i miały o 40% więcej fotoreceptorów niż nieleczone szczury. THC wydawało się również ochraniać wiele innych struktur oka, w tym wewnętrznej warstwy siatkówki.

Chociaż zachęcające, wyniki nie były znaczną niespodzianką, Jak zauważa zespół, kannabinoidy okazują się obiecujące w leczeniu różnych chorób degeneracyjnych, od Parkinsona i Alzheimera, przez cukrzycę czy udar.

Marihuana, jak doniesiono, pomaga również w innych chorobach oczu, takich jak na przykład jaskra.

W istocie, badania wykazały, ze ścieżki na które działa marihuana istnieją w różnych częściach oka. A już w latach 70-tych naukowcy zaobserwowali szereg interesujących efektów na wzrok.

Na przykład, badania opublikowane w 1978 roku wykazały, że marihuana spowodowała opóźnienie w dostosowaniu źrenicy, stwierdzając, że „prawdopodobne jest, iż marihuana lub produkt metaboliczny marihuany działa bezpośrednio na siatkówce powodując jej szybszą regenerację.”

Choć ostatnie badania skupiły się na mechanizmach leżących u podstaw korzyści kannabinoidów w barwnikowym zwyrodnieniu siatkówki, autorzy stwierdzają, że do wysnucia ostatecznych wniosków, powinny zostać przeprowadzone dalsze badania.

nasiona marihuany, nasiona konopi

3 thoughts on “Aktywny składnik marihuany może chronić przed utratą wzroku

  1. zielony

    Oczywiście, ostatnimi czasy odkrywane są coraz nowsze i coraz bardziej korzystne działania tego! Mysle ze niedlugo bedzie mozna mówic o medycynie alternatywnej :)))

    Odpowiedz
  2. Pingback: Aktywny składnik marihuany może chronić przed utratą wzroku – Newsy – Nasiona Marihuany, Nasiona Konopi, THC-THC

  3. Pingback: Aktywny składnik marihuany może chronić przed utratą wzroku – Cannabis News po Polsku, Wszystko o Marihuanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cbd, olej cbd, olej z konopi

nasiona marihuany, nasiona konopi, thc-thc


Ta witryna thc-thc.info wykorzystuje pliki cookies.