1. Żadne lekarstwo nie może być palone.
Jednak pacjenci wdychają wiele konwencjonalnych leków, takich jak leki przeciwastmatyczne. Tacy pacjenci wdychają konwencjonalne leki w dużej mierze z tych samych powodów, co pacjenci medycznej marihuany: wymagają one szybkiego naporu do terapeutycznego działania leku, pragną elastyczności w samodzielnym regulowaniu ich dawkowania w zależności od okoliczności, a leki, które są im podawane nie posiadają śmiercionośnego potencjału przedawkowania.
Ponadto, badanie kliniczne skuteczności parowania jako sposobu doprowadzającego kannabinoidów ustaliło, że jest ono bezpieczną alternatywą dla palenia. Odparowanie marihuany nie powoduje narażenia na działanie gazów spalinowych w porównaniu do papierosów. Jest to skuteczny i bezpieczny sposób na dostarczenie pacjentowi THC.
2. Nie ma uzasadnionej potrzeby na medyczną marihuanę, ponieważ istnieje już lek dostępny na receptę – Marinol
Marinol jest zaaprobowaną przez FDA syntetyczną wersją pojedynczego izolowanego związku w konopiach indyjskich. W konsekwencji leku brakuje dziesiątków innych zidentyfikowanych terapeutycznie aktywnych składników dostępnych w roślinie, a także wielu terpenów zawartych w marihuanie. Posiada niską biodostępność w porównaniu do wielu wziewnych kannabinoidów roślinnych, a także skutkuje częstymi zmianami nastrojów. Nic więc dziwnego, że gdy przychodzi do wyboru między Marinolem, a medyczną marihuaną to większość pacjentów wybiera drugą opcję.
3. Marihuana nie jest lekiem, ponieważ FDA nie zatwierdziło jej terapeutycznego zastosowania
FDA ocenia opatentowane, syntetyczne produkty opracowane przez prywatne firmy. Nie ocenia naturalnie występujących produktów botanicznych, takich jak konopie indyjskie. Oczywiście, nie znaczy to, że roślina, w szczególności standaryzowana odmiana ziół nie może spełniać zwykłych norm FDA dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności. Poza tym, ludzie spożywają marihuanę od tysięcy lat i posiada ona odpowiedni profil bezpieczeństwa. Ponadto, jej terapeutyczne właściwości wykazano w licznych badaniach kontrolowanych. Prawdopodobnie jakakolwiek obiektywna analiza konopi i kannabinoidów wykazałaby, że przekraczają one obowiązujące normy FDA dla bezpieczeństwa i skuteczności.