thc-thc.com.pl

Cannabis – fakty

Konopie indyjskie (znane również jako marihuana, cannabis, trawka) są najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem w Wielkiej Brytanii.
Skutki marihuany różnią się w zależności od osoby:

• możesz poczuć się zrelaksowany, szczęśliwy
• niektórzy ludzie chichoczą, czują się bardziej rozmowni
• powszechnie doświadczana jest także „gastrofaza” – wzmożony apetyt
• kolory mogą wydawać się bardziej intensywne, a muzyka może brzmieć lepiej
• czas wydaje się zwalniać.

Ale marihuana może mieć także inne, mniej pozytywne skutki:

• jeśli nie jesteś z nią zaznajomiony, możesz poczuć się słabo, lub ogólnie źle
• marihuana może sprawić, że poczujesz się śpiący/ ospały
• może wpływać na twoją pamięć (ten efekt powoduje, że niektórzy ludzie czują się nieco zdezorientowani, zaniepokojeni, lub doświadczają paranoi, a nawet ataków paniki i halucynacji – jest to jednak efekt bardziej powszechny w przypadku mocniejszych form cannabis)
• nie sprzyja bezpiecznemu prowadzeniu pojazdów.

Jeśli regularnie spożywasz cannabis, może to powodować, że nie będziesz wystarczająco zainteresowany takimi kwestiami jak edukacja czy praca. Długotrwałe stosowanie cannabis może także wpłynąć na twoją zdolność uczenia się i koncentracji.

Czy można uzależnić się od marihuany?

Badania pokazują, że 10% regularnych użytkowników cannabis się od niej uzależnia. Ryzyko uzależnienia jest większe u osób, które zaczęły stosować marihuanę w wieku nastoletnim na porządku dnia dziennego.

Podobnie jak w przypadku innych uzależniających narkotyków, takich jak kokaina i heroina, na marihuanę również możesz rozwinąć tolerancję. Oznacza to, że wraz z biegiem czasu będziesz potrzebować większych ilości marihuany, aby uzyskać te same/ podobne efekty.

Jeśli przestaniesz stosować marihuanę, możesz także odczuć tak zwane objawy odstawienia, takie jak głód, trudności ze snem, wahania nastroju, drażliwość oraz niepokój.

Jeśli mieszasz cannabis z tytoniem, prawdopodobnie uzależnisz się od nikotyny – ryzykujesz doświadczeniem chorób związanych z paleniem tytoniu, takimi jak rak i choroba niedokrwienna serca.

Cannabis i zdrowie psychiczne

Regularne używanie konopi indyjskich zwiększa ryzyko rozwoju choroby psychotycznej, takiej jak schizofrenia. Choroba psychotyczna polega na doświadczaniu halucynacji (widzenie rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją) oraz urojeń (wiara w rzeczy, które tak naprawdę nie są prawdziwe).

Twoje ryzyko zachorowania na chorobę psychotyczną jest podwyższone, jeśli:

• zaczynasz używać marihuanę w młodym wieku
• palisz mocniejsze odmiany marihuany
• palisz marihuanę regularnie
• palisz marihuanę przez długi czas
• palisz marihuanę oraz posiadasz inne czynniki ryzyka wystąpienia schizofrenii, takie jak występowanie tej choroby w twojej rodzinie.

Cannabis zwiększa również ryzyko nawrotu choroby u osób cierpiących na schizofrenie i może nasilać objawy psychotyczne.
Inne zagrożenia związane ze stosowaniem marihuany
1. Cannabis może być szkodliwe dla płuc

Osoby, które palą marihuanę regularnie, częściej doświadczają zapalenia oskrzeli (występuje podrażnienie oraz zapalenie błony śluzowej płuc).

Podobnie jak dym tytoniowy, dym pochodzący z palenia marihuany zawiera substancje chemiczne powodujące raka, ale nie jest jasne, czy zwiększa ryzyko wystąpienia raka.

Jeśli mieszasz marihuanę z tytoniem, ryzykujesz wystąpieniem chorób płuc związanych z paleniem tytoniu, takimi jak rak płuc i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

2. Zwiększone ryzyko odniesienia obrażeń w wypadku drogowym

Jeśli prowadzisz pojazd pod wpływem marihuany, prawdopodobieństwo wypadku jest o wiele większe. Jest to jeden z powodów, dla których prowadzenie pojazdu pod wpływem jakichkolwiek substancji zmieniających umysł – podobnie jak pod wpływem alkoholu – jest nielegalne.

3. Cannabis może wpływać na płodność

Badania przeprowadzone na modelach zwierzęcych sugerują, że cannabis może zakłócać produkcję nasienia u samców i owulację u samic.

4. Jeśli jesteś w ciąży, palenie marihuany może mieć wpływ na rozwój dziecka

Badania sugerują, że regularne korzystanie z cannabis w czasie ciąży może mieć wpływ na rozwój mózgu dziecka.

Regularne palenie marihuany zmieszanej z tytoniem zwiększa ryzyko, że dziecko urodzi się mniejsze lub poród nastąpi przedwcześnie.

5. Marihuana zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz udaru mózgu

Jeśli palisz marihuanę regularnie przez długi czas, zwiększa ona ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz udaru mózgu.

Badania sugerują, że to nie aktywne składniki samej rośliny powodują to ryzyko, ale samo palenie jej oraz pochodzący z tego dym.

Czy wiek ma jakikolwiek wpływ na pojawienie się powyższych warunków?

Ryzyko wystąpienia powyższych warunków, w tym schizofrenii, jest wyższe u osób, które regularnie stosują marihuanę w wieku nastoletnim.

Jednym z powodów jest to, że w młodości twój mózg wciąż się rozwija, i tworzy nowe połączenia – marihuana natomiast zakłóca ten proces.

Czy marihuana posiada zalety medyczne?

Marihuana zawiera aktywne składniki zwane kannabinoidami. Dwa z nich – tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD) – są aktywnymi składnikami leku na receptę o nazwie Sativex. Służy on do łagodzenia bólu skurczów mięśni w stwardnieniu rozsianym.

Inny lek kannabinoidowy, zwany Nabilone, jest czasem stosowany w celu złagodzenia objawów u osób poddawanych chemioterapii (podczas leczenia raka).

Obecnie trwają badania nad lekami na bazie cannabis pod kątem innych chorób, w tym bólu nowotworowego, jaskry, utraty apetytu u osób z HIV/AIDS oraz padaczki u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.