thc-thc.com.pl

Uprawa cannabis indoor

Uprawa cannabis indoor: Poradnik dla początkujących.

uprawa, hodowla, marihuany, konopi, cannabis, indoor

Krok 1. Konfiguracja.

Pierwszym krokiem do uprawy marihuany jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni, w której można to robić. Przestrzeń ta nie musi być typowym pomieszczeniem do uprawy; może znajdować się w szafie, namiocie, gabinecie, schowku lub w rogu niedokończonej piwnicy. Pamiętaj, że musisz dostosować swój sprzęt (i rośliny) tak, aby wszystko pasowało właśnie do tego miejsca.

Projektując przestrzeń, musisz wziąć pod uwagę nie tylko ilość miejsca, która będzie potrzebna na twoje rośliny, ale także na oświetlenie, kanały, wentylatory i inny sprzęt – oprócz tego musisz również pozostawić odpowiednio dużo miejsca dla siebie, abyś miał odpowiedni dostęp do roślin.

Rośliny cannabis mogą podwoić, a nawet potroić swoją objętość we wczesnym stadium kwitnienia, więc musisz wziąć to pod uwagę!

• Czystość jest kluczem.

Rzecz, na którą także musisz zwrócić uwagę jest to, że twoja przestrzeń do uprawy jest łatwa do czyszczenia; czystość jest bardzo ważna podczas uprawy indoor, więc łatwość czyszczenia powierzchni jest wręcz koniecznością. Trudno czyści się wszelkiego rodzaju wykładziny, zasłony i surowe drewno, dlatego jeśli tylko możesz – unikaj ich.

• Odpowiednia szczelność.

Kolejnym kluczowym kryterium przy pokoju uprawy jest odpowiednia szczelność przed światłem. Delikatne przecieki światła w okresach ciemności mogą zmylić rośliny i spowodować, że będą one wytwarzać męskie kwiaty.

Krok 2. Światło.

Jakość światła w pokoju uprawy jest najważniejszym czynnikiem środowiskowym pod względem jakości i ilości plonów, więc dobrze jest wybrać najlepsze oświetlenie, na jakie tylko możesz sobie pozwolić.

• Lampy HID (High Intensity Discharge) to standardowe lampy przemysłowe stosowane ze względu na cechowanie się kombinacją wydajności i ceny. Kosztują nieco więcej niż lampy żarowe lub fluorescencyjne, ale generują znacznie więcej światła na jednostkę zużytej energii elektrycznej. Ale z drugiej strony – nie są tak wydajne, jak lampy LEDowe.

Dwa główne typy lamp HID to:
Lampy MH (Metal halide), które wytwarzają światło, które jest niebiesko – białe i jest zwykle stosowane podczas etapu wegetatywnego.
Lampy HPS, które wytwarzają światło, które posiada bardziej czerwono – pomarańczowe spektrum i stosowane jest podczas fazy kwitnienia.

Oprócz tradycyjnych żarówek, HID potrzebują odpowiedniego statecznika i osłonki/ reflektora dla każdego światła. Niektóre stateczniki mogą być przeznaczone do użytku z lampami MH lub HPS, ale te nowsze projekty będą działać jednocześnie. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na obydwa naraz, zacznij od HPS, ponieważ zapewniają one więcej światła na wat. Stateczniki magnetyczne są tańsze niż stateczniki cyfrowe, ale szybciej się nagrzewają, są mniej wydajne i nieco trudniejsze w obsłudze. Na ogół najlepszym rozwiązaniem są stateczniki cyfrowe, ale są one zdecydowanie droższe. Uważaj jednak na tanie, cyfrowe stateczniki, które często nie są dobrze ekranowane i mogą wytwarzać zakłócenia elektromagnetyczne, które wpływać będą na sygnały radiowe i WiFi.

Jeśli nie uprawiasz marihuany w dużej, otwartej przestrzeni z wentylacją, będziesz potrzebował urządzenie to chłodzenia powietrza, ponieważ żarówki HID wytwarzają dużo ciepła. Być może warto będzie zastanowić się nad wentylatorem, który oczywiście zwiększy początkowy koszt, ale znacznie ułatwi kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu uprawy.

• Światła fluorescencyjne.

Światła fluorescencyjne, szczególnie te wykorzystujące żarówki o wysokiej wydajności (HO) T5, są dość popularne wśród drobnych producentów hobbystycznych z następujących powodów:
• zwykle są tańsze, ponieważ reflektor, statecznik i żarówki kupuje się od razu w pakiecie
• nie wymagają systemu chłodzenia, ponieważ nie generują ciepła, a już na pewno nie tak dużo jak HID.

Główną wadą tych świateł jest to, że są mniej wydajne, ponieważ generują około 20 – 30 procent mniej światła na wat zużytej energii elektrycznej. Innym problemem może być także przestrzeń, ponieważ potrzeba aż około 19 metrów żarówek T5 HO, aby dorównać mocy pojedynczej żarówki HPS 600W.

• Światła LED.

Technologie LEDowe istnieją już od jakiegoś czasu, ale dopiero niedawno zostały przystosowane do tworzenia super wydajnych opraw oświetleniowych w uprawach indoor. Główną wadą diod LED jest ich koszt: dobrze zaprojektowana oprawa może kosztować 10 razy tyle, co kosztowałoby porównywalne ustawienie HID.

Jednak diody LED działają znacznie dłużej, zużywają znacznie mniej energii elektrycznej, wytwarzają mniej ciepła, a najlepsze projekty generują pełniejsze spektrum światła, co z kolei może prowadzić do zarówno lepszej wydajności i jakości.

Niestety, istnieje wiele tandetnych świateł LED, które dedykowane są specjalnie dla hodowców, więc zanim zdecydujesz się zainwestować swoje pieniądze, pamiętaj aby poczytać trochę opinii na ich temat.

• Lampy indukcyjne.

Lampy indukcyjne, inaczej zwane bezelektrodowymi lampami fluorescencyjnymi, to kolejna stara technologia, która została niedawno dostosowana do potrzeb hodowców indoor. Wynalezione przez Nikola Teslę pod koniec XIX wieku, lampy indukcyjne są zasadniczo wydajniejszą, bardziej trwała wersją żarówek fluorescencyjnych. Główną wadą tych urządzeń może być jednak ich cena i trudna dostępność.

Krok 3. Zapewnij swoim roślinom odpowiednie powietrze.

Rośliny potrzebują świeżego powietrza, aby rosnąć poprawnie, a dwutlenek węgla (CO2) niezbędny jest w procesie fotosyntezy. Oznacza to, że potrzebujesz stałego strumienia powietrza, który przepływać będzie przez pomieszczenie uprawy.

Musisz mieć także pewność, że temperatura komfortowa będzie dla roślin. Najlepsza temperatura to 21,1°C – 29,5 °C, kiedy światła są włączone oraz 14,4°C – 21,1°C, gdy światła są wyłączone. Niektóre odmiany cannabis (zazwyczaj są to odmiany indica) preferują dolną stronę zakresu, podczas gdy inne odmiany lepiej tolerują wyższe temperatury.

Wielkość wentylatora zależy od wielkości przestrzeni uprawy oraz ilości ciepła generowanego przez system oświetleniowy. Systemy HID emitują naprawdę dużo ciepła, zwłaszcza jeśli nie są zamontowane w okapach z chłodzonym powietrzem.

Zaleca się także ustawienie świateł, włączenie ich na chwilę, a następnie określenie, jak duży przepływ powietrza jest potrzebny, aby utrzymać jak najbardziej komfortową temperaturę dla roślin. Pozwoli ci to również wybrać wentylator odpowiedni do twoich potrzeb. Jeśli zapach odmiany cannabis, którą uprawiasz jest zbyt intensywny, do wentylatora możesz także dodać filtr węglowy.

Krok 4: Odpowiedni sposób monitoringu.

Po wybraniu świateł oraz wyposażenia, możesz wybrać także sposób monitoringu, aby jak najbardziej zautomatyzować wszelkie funkcje. Chociaż dostępne są zaawansowane (i drogie) urządzenia, które kontrolują oświetlenie, temperaturę, wilgotność i poziom CO2, początkujący nie potrzebują zazwyczaj niczego więcej niż prostego zegara 24 godzinnego dla monitorowania światła i ewentualnie regulowanego przełącznika i termostatu dla wentylatora.

Kontrolowanie cyklu światła i ciemności jest bardzo ważne przy uprawie cannabis; generalnie światła powinny być włączone przez 16 – 20 godzin podczas etapu wegetacyjnego oraz przez 12 godzin dziennie podczas fazy kwitnienia. Światła muszą włączać i wyłączać się codziennie o tej samej porze każdego dnia, aby nie narażać roślin na stres, więc czasomierz jest wręcz niezbędny.

Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w miernik pH lub zestaw do testowania, który sprawdzać będzie zarówno pH wody jak i odżywek i gleby. Cannabis najbardziej lubi, gdy pH wynosi 6 – 7 w glebie oraz 5,5 – 6,5 w hydroponice. Kiedy pH znajdować będzie się poza tym zakresem, może prowadzić to do zablokowania składników odżywczych, co z kolei oznacza, że rośliny nie będą w stanie wchłonąć potrzebnych składników odżywczych.

Krok 5: Wybierz odpowiednie medium uprawy.

Uprawa indoor oznacza, że masz do wyboru wiele różnych metod – i czy zdecydujesz się na tradycyjną glebę, czy też wełnę mineralną – każde medium posiada swoje wady i zalety.

• Gleba. Gleba jest najbardziej tradycyjnym medium do uprawy cannabis indoor, a także jest najbardziej wyrozumiała – co sprawia, że jest ona idealnym wyborem dla osób początkujących. Sprawdzi się tutaj każda wysokiej jakości ziemia doniczkowa, o ile nie zawiera ona sztucznego nawozu (takiego jak na przykład Miracle Gro), który nie nadaje się do uprawy cannabis. Bardzo dobrym wyborem dla początkujących jest także organiczna, użyźniona gleba, która sprawdzi się w przypadku cannabis i przy odpowiednim stosowaniu nie wymagać będzie żadnych dodatkowych składników odżywczych.

Alternatywnie – możesz użyć zwykłej mieszanki gleby, a następnie uzupełnić ją płynnymi składnikami odżywczymi.

• Hydroponika. Hodowcy indoor coraz częściej sięgają po bezglebowe, hydroponiczne media do uprawy cannabis. Metoda ta wymaga stosowania stężonych roztworów składników mineralnych, które są bezpośrednio absorbowane przez korzenie. Jest to technika, która pozwala na szybsze pobieranie składników odżywczych przez rośliny i prowadzi do szybszego wzrostu i większych plonów, ale wymaga również większej dokładności, ponieważ rośliny szybciej reagują na nadmierne lub niedostateczne dokarmianie i są bardziej podatne na uszkodzenia i oparzenia, a także na blokowanie składników odżywczych.

Do innych mediów należą także wełna mineralna, wermikulit, gliniane kamyki, perlit, a także włókno kokosowe. Dostępne są także komercyjne mieszanki bezglebowe, które łączą w sobie dwa lub więcej media tworząc tym samym zoptymalizowany miks do uprawy.

Krok 6: Ustal w czym chcesz uprawiać marihuanę.

Rodzaj używanych kontenerów lub doniczek zależy oczywiście od medium, systemu oraz wielkości roślin.

Do niedrogich opcji należą między innymi jednorazowe, perforowane torby wykonane z tworzywa sztucznego lub z tkanin. Droższą opcją będą „inteligentne doniczki”, czyli pojemniki które projektowane są specjalnie w celu zwiększenia przepływu powietrza do strefy korzeni każdej rośliny.

Pamiętaj również, że niezależnie od tego na co się zdecydujesz, kluczowy jest drenaż. Cannabis jest bardzo wrażliwe na warunki związane z wodą, więc musisz pamiętać o wywierceniu otworów w dnach i ustawieniu ich na tacach.

Krok 7: Zainwestuj w odpowiednie składniki odżywcze.

Uprawianie wysokiej jakości marihuany wymaga więcej nawozów oraz składników odżywczych niż większość upraw. Kluczowe są między innymi:
• azotu (N)
• fosforu (P)
• potasu (K).

W znacznie mniejszych ilościach rośliny potrzebują takich mikroelementów jak:
• wapń
• magnez
• żelazo
• miedź.

Jeśli nie korzystasz ze specjalnie nawożonej mieszanki gleb organicznych, będziesz musiał podawać roślinom odpowiednie składniki odżywcze raz w tygodniu. Składniki odżywcze sprzedawane są w postaci skoncentrowanego płynu lub proszku, który trzeba zmieszać z wodą.

Formuły przygotowane są specjalnie pod dwa etapy rozwoju marihuany – etap wegetacji oraz etap kwitnienia. Dzieje się tak dlatego, że cannabis zmienia wymagania co do makroskładników podczas zmiany cyklu życiowego – potrzebuje więcej azotu podczas wzrostu wegetatywnego oraz więcej fosforu i potasu podczas produkcji pąków.

Oprócz tych podstawowych substancji, możesz potrzebować suplementów typu Cal/Mag, ponieważ niektóre odmiany marihuany wymagają więcej wapnia i magnezu niż inne.

Po zakupie niezbędnych składników odżywczych po prostu wymieszaj je z wodą (zgodnie z zaleceniami na etykiecie) i podlej swoje rośliny przygotowanym roztworem.

Krok 8: Podlewanie.

Większość ludzi nie zastanawia się zbyt długo nad wodą, której używa do podlewania roślin – jeśli rośliny ją piją, to musi być dobra, prawda?

Generalnie może to nie być żaden problem – w zależności od miejsca, w którym mieszkasz. Jednak niektóre wody zawierają dużą ilość różnego rodzaju minerałów, które mogą gromadzić się w strefie korzeni i wpływać na pobieranie odpowiednich składników odżywczych, a także może zawierać grzyby lub inne patogeny, które nie są szkodliwe dla ludzi, ale mogą prowadzić do wielu chorób w korzeniach roślin.

Dodatkowo, woda w niektórych miejscach świata może posiadać wysoki poziom chloru, co z kolei może być szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Z tych powodów, wiele osób decyduje się na filtrowanie wody przed podlaniem nią swoich roślin.

Jednak w tym wszystkich najważniejszą rzeczą jest to, aby nie doprowadzić do zbytecznego podlania roślin. Korzenie roślin marihuany są bardzo podatne na grzyby i pleśń, zwłaszcza przy nadmiernej wilgotności, a nadmierne podlewanie to jeden z najczęstszych błędów popełniany przez początkujących hodowców marihuany.

Częstotliwość nawadniania zależy od stosowanego medium, wielkości roślin, a także temperatury otoczenia. Niektórzy hodowcy z podlewaniem czekają aż dolne liście roślin zaczną opadać.

Wraz z nabyciem doświadczenia i wiedzy, z pewnością będziesz w stanie lepiej wybierać sprzęt pasujący do konkretnego środowiska, a także opracujesz swoje ulubione techniki dopasowane do konkretnych odmian, jednak mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże ci dowiedzieć się na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem pięknej przygody z uprawą marihuany.

I pamiętaj, uprawianie marihuany musi być zajęciem przepełnionym miłością – pamiętaj, aby spędzać dużo czasu z roślinami i po prostu dobrze się bawić całym procesem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.