thc-thc.com.pl

Pięć sposobów w jakie marihuana wpływa na Twój sen

bezsennosc-bez-snu-kolejna-noc-na-marihuana

Ludzie bardzo często korzystają z marihuany przed snem, czy to z przyzwyczajenia, czy konieczności.

Oprócz łagodzenia bezsenności, marihuana wydaje się mieć szeroki zakres wpływu na sen.

Jest tak, ponieważ substancje chemiczne znajdujące się w marihuanie, znane jako kannabinoidy rzeczywiście naśladują związki chemiczne występujące naturalnie w mózgu.

Te substancje chemiczne i ich ścieżki biologiczne uzupełniają system endokannabinoidowy organizmy, który jest odpowiedzialny za, między innymi, regulację snu.

Podobnie, badania wskazują, że marihuana może mieć bezpośredni wpływ na sen. Jaki?

1. Łatwiejsze zasypianie.

Niektóre z najwcześniejszych badań nad marihuaną i snem mówią, że główny składnik marihuany, THC, może znacznie skrócić czas potrzebny na zaśnięcie, w przypadku osoby, która nie ma z tym problemu, jak i osoby, która boryka się z bezsennością.

W małym badaniu opublikowanym w 1973 roku, THC zmniejszyło czas zaśnięcia u 9 osób, przeciętnie o ponad godzinę. Jednakże badacze zauważyli, że zbyt duże dawki mogą przeciwdziałać efektowni.

W badaniu z 2013 roku stwierdzono, iż THC pomaga także zasypiać w krótszym czasie osobom zdrowym.

2. Dłuższy sen.

Wczesne badania wykazały również, że biorąc THC lub CBD przed snem możemy sprawić, że zwiększymy ogólny czas snu. W badaniu, zwiększone dawki THC powodowały zwiększoną ilość czasu snu.

Jednak, wyższe dawki THC spowodowały również uczucie „kaca” u niektórych osób, które nie było obecne przy dawkach niższych.

3. Głębszy sen.

Niektóre z najbardziej interesujących efektów marihuany na sen obejmują jej wpływ na cykl snu. Badania pokazują, że THC może zwiększyć ilość snu wolnofalowego, znanego również jako sen głęboki.

Jest to prawdopodobnie dobra rzecz, ponieważ uważa się, iż głęboki sen odgrywa ważną rolę w procesie odnawiania, który występuje podczas snu.

Co więcej, eksperci uważają, że najbardziej szkodliwe skutki braku snu spowodowane były brakiem snu wolnofalowego. Na przykład, badania wykazały, że zmniejszenie snu wolnofalowego może być silnym czynnikiem ryzyka nadciśnienia tętniczego u starszych mężczyzn.

4. Krótsza faza snu REM.

Innym sposobem w jaki marihuana wpływa na cykl snu jest zmniejszenie fazy REM. Wielu ludzi, którzy palą przed snem zgłaszają brak śnienia, które występuje tylko podczas fazy REM.

Choć krótsza faza REM może być postrzegana jako negatywny efekt marihuany, naukowcy wciąż nie są pewni, czego celem jest faktycznie występowanie tej fazy.

W każdym razie, ludzie, którzy przestają stosować marihuanę, często doświadczają wzrostu długości fazy REM, co znane jest jako „efekt odbicia REM”, któremu często towarzyszy niepokój podczas snu.
Jednak efekt ten przestaje działać i wszystko wraca do normy na przestrzeni dni lub tygodni, w zależności od osoby.

5. Poprawiony oddech.

Jeśli chodzi o zastosowanie medyczne, marihuana może zaoferować niesamowite korzyści dla około 25% mężczyzn i 9% kobiet, którzy cierpią z powodu zaburzenia snu zwanego bezdechem sennym.

Bezdech senny charakteryzuje się zakłóconym oddychaniem w czasie snu i jest związany z liczbą poważnych schorzeń, w tym cukrzycy i problemów z sercem. Niestety, zdecydowana większość osób cierpiących na bezdech senny pozostaje nierozpoznana i nieleczona.

Nawet Ci, którzy zgłaszają się na leczenie, w końcu rezygnują z ubierania maski CPAP każdej nocy. Jest to dla nich po prostu uciążliwe.

Ale to miejsce, gdzie marihuana może pomóc, a naukowcy obecnie testują THC jako alternatywę – wczesne wyniki są obiecujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.