Większość użytkowników marihuany cieszy się jej zdolnościami do wywoływania poczucia euforii, ale niestety nie odbywa się to bez skutków ubocznych.
Rzeczywiście, badania pokazują, że stosowanie marihuany może powodować wiele krótko- i długoterminowych efektów ubocznych.
Podczas, gdy każdy zna nagłe pragnienie jedzenia fast foodów spowodowane paleniem marihuany – powszechnie określane jako „gastro” – wiele innych efektów narkotyku jest mniej znanych.
Oto parę z nich:
1. Suchość w jamie ustnej
Większość ludzi, którzy używają marihuany są zaznajomieni z efektem ubocznym tak zwanym „cottonmouth”, co oznacza, że wystąpienie efektu dyskomfortu z powodu braku produkcji śliny.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Addiction Research & Theory wykazało, że 79% użytkowników doświadcza suchości w ustach po spożyciu marihuany.
„W wielu przypadkach, można oczekiwać, że częściej takie zjawisko występuje u użytkowników rekreacyjnych, ponieważ oni pochłaniają, ogólnie rzecz biorąc, dużo więcej marihuany niż przeciętny użytkownik medycznej marihuany,” mówi Johnathan Werynski, starczy radca jednej z firm, która zapewnia wsparcie dla Kanadyjczyków, którym lekarz przepisał medyczną marihuanę.
Użytkownicy mogą pomóc zminimalizować efekt poprzez żucie gumy lub żywności, która może pobudzić ślinianki do produkcji śliny.
2. Zawroty głowy
Wiele osób, przyznaje się do doświadczania zawrotów głowy po paleniu marihuany, zwłaszcza gdy gwałtownie wstaje.
W 1992 roku przeprowadzono badanie, w którym u 60% użytkowników odnotowano umiarkowane do ciężkich zawroty głowy podczas stania po zapaleniu jointa o dużej mocy.
Osoby uczestniczące w badaniu, u których wystąpiły ciężkie zawroty głowy wykazały także obniżenie ciśnienia krwi, które zapewnia wiarygodne wyjaśnienie tego efektu.
3. Zwiększony apetyt
Jednym z najbardziej znanych efektów ubocznych marihuany jest „gastro faza”. Krótko po paleniu, u wielu użytkowników występuje nagły wzrost apetytu, często prowadzący do dosłownego napadu na lodówkę.
Choć naukowcy nadal nie mają pewności co do dokładnego mechanizmu stojącego za tym efektem, badania z 2015 roku sugerują, że marihuana może uaktywniać pewne ścieżki w mózgu związane z uczuciem głodu.
Chociaż niektórzy uważają, że jest to efekt bardzo negatywny, to przynosi on korzyści dla ludzi, którzy stosują marihuanę w leczeniu utraty apetytu w trakcie chemioterapii.
Tabletki zawierające THC (Marinol) są dostępne w wielu krajach dla pacjentów z rakiem.