Konopia przemysłowa jest tanim i przyjaznym dla środowiska substytutem bawełny, lin, drewna oraz wielu innych. Jak cannabis sam w sobie, konopia występuje w wielu formach.
W najprostszym ujęciu, termin „konopie przemysłowe” odnosi się do konopi uprawianej na dużą skalę, która wykorzystana ma być do celów przemysłowych – takich jak na przykład masowa produkcja odzieży, lin, papieru, mydła lub różnych innych zastosowań.
„Konopie przemysłowe były niegdyś dominującą uprawą w amerykańskim krajobrazie,” podkreśla magazyn Forbes. „Są odpornym i odnawialnym zasobem (jedną z pierwszych udomowionych roślin korzeniami sięgających czasów neolitu w Chinach), który został dopracowany do różnych zastosowań przemysłowych, w tym papier, tekstylia, liny.
Wydaje się, że istnieje niewyczerpana lista zastosowań, dla których konopia przemysłowa jest powszechnie uprawiana. Konopia przemysłowa często promowana jest jako tania, dostępna alternatywa dla bawełny, drewna, a nawet paliwa zasilającego samochody, ponieważ jest tak łatwa w uprawie oraz może rosnąć w różnorodnych klimatach na całym świecie.
„Z biegiem czasu, stosowanie konopi przemysłowych przekształciło się w jeszcze większą gamę produktów, w tym zdrowa żywność, ekologiczna pielęgnacja ciała, odzież, materiały budowlane, biopaliwa, kompozyty tworzyw sztucznych oraz wiele więcej (w zależności od źródła, podaje się, że ponad 25.000 produktów może być wykonanych z konopi).”
Dodać do tego trzeba, że konopia przemysłowa jest przyjazna środowisku: Wymaga dużo mniej środków chemicznych, a naturalne włókna konopi użyźniają glebę.
Jak na ironię, biorąc pod uwagę te wszystkie zastosowania – i apetyt opinii publicznej do ich spożywania – uprawa konopi przemysłowej jest w dużej mierze nielegalna na świecie, chociaż powoli dąży to ku zmianie.