thc-thc.com.pl

Cannabis jako alternatywa dla leków przeciwlękowych

W wieku 24/7 cyfrowych rozrywek, obsesji na punkcie mediów społecznościowych oraz hiperłączności, poziom doświadczanych stanów lękowych drastycznie wzrasta. Ankieta z 2018 roku opublikowana przez Science Alert wykazała, że aż 40 procent respondentów częściej odczuwało stany lękowe.

Xanax jest jednym z najczęściej przepisywanych leków dla osób cierpiących na stany lękowe oraz ataki paniki, ale co, jeśli ktoś wolałby uniknąć stosowania preparatów farmaceutycznych?

Jako, że stany lękowe wymieniane są wśród 5 głównych powodów wykorzystania marihuany w Ameryce Północnej, czy może być ona realną alternatywą lub uzupełnieniem leków przeciwlękowych na receptę?

Przegląd badań

Badania naukowe nad stosowaniem cannabis w przypadku stanych lękowych, podobnie jak w przypadku wielu innych dolegliwości oraz marihuany, są ograniczone, a wstępne wyniki nieco wymieszane.

Badania

Recenzja naukowa Susan A. Stoner z Uniwersytetu w Waszyngtonie z 2017 r. omówiła, w jaki sposób małe ilości marihuany zmniejszają doświadczane stany lękowe. Stoner, licencjonowany psycholog kliniczny, oraz konsultant naukowy Instytutu ds. Alkoholu i Narkotyków na Uniwersytecie Waszyngtońskim, zauważa, że wyższe ilości THC mają przeciwny efekt i zwiększają doświadczane stany lękowe, podczas gdy CBD zapewnia bardziej spójne korzyści.

Podobnie badanie z 2018 roku opublikowane w Journal of Affective Disorders wykazało, że marihuana znacznie obniża poziom doświadczanych stanów lękowych oraz stresu i depresji w stosunkowo krótkim czasie. Naukowcy zauważyli, że kobiety doświadczyły lepszych efektów niż mężczyźni, jeśli chodzi o efekty krótkofalowe; jednak w dłuższej perspektywie stwierdzono, że marihuana może nasilać stany depresyjne, ale nie niepokój czy stres.

Inne badania przyniosły jednak mniej zachęcające wyniki i bardziej ostrożne zalecenia. W przeglądzie literatury naukowej z 2012 roku, opublikowanym w CNS Drug Discovery stwierdzono, że:

„Mimo że badania nad biologicznymi determinatami różnych reakcji na cannabis są wciąż na wstępnym etapie, postępy w tej dziedzinie są niezbędne, aby umożliwić spersonalizowane podejście do terapii opartych na kannabinoidach oraz wykorzystaniu ich w stanach lękowych i zaburzeniach nastroju.”

Nowsza metaanaliza 31 oddzielnych badań, opublikowana w 2014 roku w BioMed Central Psychiatry, wykazała, że istnieje pozytywny związek między wykorzystaniem cannabis a stanami lękowymi. Odkrycia dokonano na podstawie próbek populacji z 10 krajów, a naukowcy zalecili dokładniejszą ocenę cannabis, zanim będą mogli oni przepisywać cannabis osobom z zaburzeniami lękowymi.

Perspektywa pacjenta

Często istnieje rozdźwięk między badaniami naukowymi a doświadczeniami pacjentów, i tak jest także w tym przypadku.

W swoim artykule dla Scary Mommy, popularnego bloga dla rodziców, Alyssa McBryant powiedziała, w jaki sposób wapowana marihuana, którą wybiera ponad Xanax i Klonopin, pomagają zwalczyć doświadczane przez nią stany lękowe.

„Jest to genetycznie zmodyfikowana, nieskazitelna, specjalnie uprawiana medyczna marihuana. Jej genealogia jest lepiej udokumentowana niż moja własna. Została wyhodowana w celu posiadania określonych cech: stabilizacji nastroju, wzmacniania go, oraz posiadania działania nasennego.” McBryant stwierdziła również, że marihuana wyeliminowała doświadczaną przez nią bezsenność oraz zmniejszyła stany depresyjne.

Inna kobieta, profilowana przez współpracownika Forbes, doświadczyła tak dramatycznie pozytywnych rezultatów dzięki stosowaniu marihuany przy doświadczanych stanach lękowych, że aż założyła firmę Mondo Meds, zajmującą się sproszkowaną formą marihuany. Emily O’Brien wyjaśnia częściowo swoją motywację do założenia firmy: „Między innymi dlatego, że każdego roku przepisuje się coraz częściej leki przeciwlękowe, których skutki uboczne są niewiarygodnie szkodliwe, a nawet mogą prowadzić do śmierci”.

Artykuł z 2016r. Opublikowany w New York Times potwierdza roszczenia O’Brien. Mimo tego, kobieta zaleca ogólne modyfikacje stylu życia, nie tylko poleganie na lekarstwie.

„Polecam ludziom, aby oprócz mikrodawkowania cannabis, skupili się również na aktywności fizycznej, w celu naturalnego złagodzenia stanów lękowych. Taniec, podnoszenie ciężarów, spacery na świeżym powietrzu, joga lub po prostu wykrzyczenie swoich emocji.”

Co mówią eksperci

Anxiety.org stwierdziło w artykule z 2017 roku, że „nadużywanie marihuany może hamować reakcje dopaminy oraz zwiększa ryzyko wystąpienia depresji w przypadku stałego nadużywania substancji”.

Z pewnością, nadużywanie marihuany czy jakiejkolwiek innej substancji, a w tym leków na receptę, może prowadzić do problemów, ale co jeśli chodzi o normalne, umiarkowane stosowanie, które wykazało przynosić dobre wyniki w badaniach?

Dr Jeremy Spiegel zadaje inne pytanie: czy palenie jointa codziennie może sprawić, że będziesz mógł usunąć numer do swojego psychiatry?

„To prawda, niepotwierdzone dowody na korzyści stosowania marihuany w zaburzeniach psychicznych przydają się do spróbowania stosowania jej w przypadku leczenia trudnych chorób, to znaczy, gdy konwencjonalne metody leczenia zostały już wypróbowane, ale ich skuteczność była niewystarczająca”.

„Jednak w miarę pojawiania się coraz większej liczby dowodów naukowych potwierdzających korzyści płynące ze stosowania marihuany, rozsądna osoba może czuć się bardziej komfortowo stosując ją w leczeniu specyficznych zaburzeń psychicznych, lub wspomagająco-jako uzupełnienie terapii.”

Powołując się na kilka dostępnych badań naukowych, Spiegel promuje stosowanie medycznej marihuany w leczeniu stanów lękowych, ale nie odnosi się w żaden sposób do kwestii korzyści krótko/długo-terminowych.

Podsumowanie

Leczenie kannabinoidami, jako część zdrowego stylu życia, który obejmuje również inne działania mające na celu redukcję stresu, takie jak medytacja, dieta oraz regularne ćwiczenia, mogą prowadzić do skutecznego zmniejszenia doświadczanych stanów lękowych, szczególnie pod nadzorem lekarza posiadającego wymagają wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.