thc-thc.com.pl

Kannabinoidy VS opioidy

Kannabinoidy VS opioidy – co jest efektywniejsze w leczeniu stanów bólowych?

Leki opioidowe są często przepisywane jako skuteczny środek leczenia bólu. Jednak ta rodzina leków często wiąże się ze skutkami ubocznymi takimi jak uzależnienie, symptomy odstawienia, przedawkowania. Marihuana zdecydowanie może służyć jako ich bezpieczniejsza i skuteczniejsza alternatywa.

Opioidy są rodzajem leków, które obejmują legalne produkty medyczne przepisywane w celu zwalczania chronicznego bólu. Opioidy działają poprzez wiązanie się z receptorami opioidowymi w częściach ciała takich jak mózg i rdzeń kręgowy. Kiedy opioidy działają na te miejsca receptorowe, zmniejszają one sygnały bólowe przekazywane z ciała do mózgu. W ten sposób uczucie bólu zostaje zarówno zredukowane jak i złagodzone. Z tego powodu opioidy są często przepisywane przez lekarzy w przypadku chronicznego bólu. Opioidy te obejmują substancje takie jak kodeina, fentanyl, hydrokodon, hydromorfon, metadon, morfina.

Potencjalne skutki uboczne przyjmowania opioidów to zaparcia, nudności, wymioty i zaparcia. Pacjenci mogą również zacząć budować tolerancję na leki opioidowe, co oznacza, że będą wymagać coraz większe ilości tych związków, aby uzyskać pożądane efekty. Mimo że opioidy działają redukując ból, cena tych właściwości jest ogromna. Opioidy mogą skutkować zarówno uzależnieniem jak i śmiertelnym przedawkowaniem – nawet jeśli stosowane są w zalecanych dawkach.

W 2016 roku w Stanach Zjednoczonych doszło do masywnej ilości zgonów – 20.101, które związane były z lekami przeciwbólowymi na receptę. Euforia związane ze stosowaniem takich leków może również (i w większości przypadków tak się dzieje) prowadzić do uzależnienia. Jeśli pacjentowi uda się odzwyczaić od leków, mogą w takim przypadku wystąpić objawy odstawienia substancji, takie jak biegunka, nudności, wymioty, ból mięśni, stany lękowe oraz drażliwość.

Jeśli pacjent odczuwa poważny ból, ryzyko stosowania takich środków przeciwbólowych może być w jakimś stopniu opłacalne. Jednak wysoka częstotliwość zgonów i przypadków uzależnień związanych z tymi substancjami budzi niepokój. Jednak jak już dobrze wiemy, istnieje realna i skuteczna alternatywa, która nie stwarza prawie żadnego ryzyka i wiąże się z praktycznie zerową liczbą zgonów. Alternatywa ta to oczywiście marihuana.

Cannabis to naturalny lek ziołowy, który istnieje już o wieków, a który ma szeroką gamę zastosowań medycznych. Dowiedziono, że zioło skutecznie pomaga w leczeniu oraz łagodzi objawy bólu chronicznego – łagodzi te same stany, w których przepisywane są opioidy. W przeciwieństwie do opioidów, cannabis powszechnie znane jest jako niezwykle bezpieczna i tym samym nietoksyczna substancja. Badania naukowe opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports porównały długą listę substancji – pod kątem bezpieczeństwa i toksyczności. Substancje te obejmowały heroinę, marihuanę, nikotynę, alkohol, metadon, amfetaminę i MDMA. Substancje sklasyfikowane jako substancje grupy wysokiego ryzyka objęły alkohol, nikotynę, kokainę i heroinę. Cannabis była jedyna substancją o niskim ryzyku śmierci.

Stosowanie marihuany w leczeniu bólu wydaje się bardzo bezpieczną opcją. Artykuł naukowcy opublikowany w czasopiśmie The Journal of Pain ogłosił, że stosowanie marihuany w leczeniu bólu chronicznego jest całkowicie bezpieczne.

Autorzy artykułu stwierdzili również, że „stosowanie marihuany przez okres ponad 12 miesięcy wiąże się z poprawą odczuwalnego bólu, funkcjonowania, ogólnej jakości życia oraz funkcji poznawczych”. Naukowcy zauważają, że codzienne stosowanie cannabis nie stanowi większego ryzyka dla pacjentów. Mówią:

„Nie znaleźliśmy żadnych dowodów na szkodliwy wpływ marihuany na funkcje poznawcze lub cokolwiek innego wśród konsumentów cannabis, ale za to zaobserwowaliśmy znaczną poprawę odczuwanego przez nich bólu, objawów choroby, codziennego nastroju oraz ogólnej jakości życia.”

Wygląda na to, że marihuana stanowi o wiele bezpieczniejszą alternatywę dla opioidów, zwłaszcza jeśli chodzi o skutki uboczne i toksyczność. Ale czy marihuana oferuje taki sam poziom uśmierzania bólu w porównaniu do opioidów?

Cannabis wydaje się być skutecznym środkiem przeciwbólowym – tak bardzo, że może ono potencjalnie służyć jako substytut dla opioidów. Gdyby rząd oficjalnie zatwierdził marihuanę pod tym kontem, działanie to mogłoby przynieść wiele oszczędności, oferując pacjentom bezpieczniejszą i skuteczniejszą alternatywę leczenia. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Journal of Psychoactive Drugs mówi, że:

„istnieje coraz więcej dowodów na poparcie stosowania marihuany jako pomocnika lub substytutu opiatów na receptę w leczeniu chronicznego bólu”.

Autorzy tego artykułu wspomnieli także, że kiedy kannabinoidy stosowane są razem z opiatami w leczeniu bólu, para ta przynosi wyraźniejszą i jeszcze skuteczniejszą ulgę. Z kolei stosowanie marihuany w tym duecie powoduje, że pacjenci wymagają mniejszych dawek opiatów, a zatem narażeni są na mniej niepożądanych efektów ubocznych. Ponadto, kannabinoidy mogą zapobiegać rozwojowi tolerancji na opiaty. Autorzy artykułu stwierdzili, że:

„Odkrycia te sugerują, że zwiększenie bezpiecznego dostępu do marihuany może zmniejszyć szkody, zarówno personalne jak i społeczne, związane z uzależnieniem, szczególnie w związku z rosnącym problemem stosowania opiatów”.

Badania te poświadczają również, że cannabis może pomóc w częściowej substytucji opioidów i przyczynić się do zmniejszenia szkód wyrządzanych przez tę rodzinę substancji. ale czy marihuana może całkowicie zastąpić opioidy w leczeniu bólu.

Niektórzy pacjenci wydają się preferować stosowanie cannabis zamiast opioidów i twierdzą, że działa ono znacznie lepiej. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Cannabis and Cannabinoid Research przedstawia na to nawet dowody.

Naukowcy wykorzystali ankietę, zbierając dane z grupy 2897 pacjentów stosujących medyczną marihuanę podczas badania, które miało na celu zbadanie stosowania cannabis jako substytutu opioidowych leków przeciwbólowych. 34% pacjentów z badanej grupy stwierdziło, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy stosowało opioidowe leki przeciwbólowe. Większość osób z grupy zgłosiła, że cannabis zapewnia im ulgę w bólu, która jest równie skuteczna jak uczucie wywoływane innymi lekami – z tą różnicą, że nie doświadczyli oni niepożądanych skutków ubocznych. Ogromna ilość pacjentów, bo aż 97 procent badanych stwierdziło, że było w stanie zredukować ilość przyjmowanych leków opioidowych dzięki stosowaniu cannabis.

Ponadto, 81 procent badanych stwierdziło, że stosowanie cannabis jest bardziej skuteczne w leczeniu ich stanu niż stosowanie pochodnych cannabis czy leków opioidowych. Autorzy artykułu stwierdzili, że:

„Cannabis może być skutecznym lekarstwem przeciwbólowym, które znacznie zmniejsza szansę na uzależnienie i eliminuje ryzyko śmiertelnego przedawkowania – a już zwłaszcza w porównaniu do opioidów. Pacjenci leczący się marihuaną stwierdzają, że marihuana jest tak samo skuteczna, jeśli nie bardziej, niż kuracja opioidowa”.

Oczywiście jeszcze wiele pracy przed nami, ponieważ najpierw trzeba ustalić najlepszą optymalną dawkę CBD, niezbędne stężenie substancji oraz najskuteczniejszą metodę podawania go. Na szczęście badania rozwijają się z dnia na dzień, więc mamy nadzieję, że jest to tylko i wyłącznie kwestia czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.