thc-thc.com.pl

Co zrobić, kiedy twój pies jest na haju

Zwierzęta i cannabis: Co zrobić, kiedy twój pies jest na haju?

Często psy, a nawet koty przez przypadek połykają cannabis. W niektórych przypadkach małe dawki cannabis mogą po prostu doprowadzić do senności. Jednak jeśli sprawa nabiera poważne, więc nawet się nie zastanawiaj, tylko udaj się od razu do weterynarza!

Substancje psychoaktywne mają bogatą historię w ludzkości. Wydaje się, że wiele różnych kultur na całym świecie wysoko ceniło przynajmniej jeden rodzaj substancji psychoaktywnej, od grzybów i winorośli po alkohol i kaktusy. Po dziś dzień ludzie lubią zmieniać swój stan świadomości, niezależnie od tego, czy chodzi o rozwój osobisty czy o uzależnienia. Warto zauważyć, że nie tylko ludzie chcą zmieniać swój stan świadomości. Zaobserwowano, że wiele innych zwierząt w przyrodzie również to robi, poprzez przyjmowanie różnych substancji. Jednym z przykładów jest to, że słonie upijają się za pomocą sfermentowanych owoców, a jaguary żują winorośle, które z kolei wydają się wywoływać u nich stany psychodeliczne.

Jedną z najczęściej używanych substancji psychoaktywnych wśród ludzi jest oczywiście cannabis. Haj, wywoływany przez THC, zapewnia zarówno rozrywkę jak i korzyści medyczne. Nie jest jasne, czy inne zwierzęta aktywnie poszukują tego rodzaju doznać, ale jeśli chodzi o zwierzęta domowe, całkiem jasne jest, że trzeba dbać o to, aby marihuana była daleko poza ich zasięgiem. Niektóre ze zwierząt domowych wydają się reagować całkiem dobrze na medyczną marihuanę, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie pewnych schorzeń. Zatem w jakich przypadkach nasze zwierzaki mogą spożywać cannabis, a w jakich powinny jej unikać?

CANNABIS I PSY

Istnieje wiele sposobów na jakie psy mogą doświadczać haju. Efekty te może wywołać jedzenie suszonej rośliny lub bierne palenie cannabis. Psy mogą również doświadczać silnego haju po zjedzenie produktów spożywczych cannabis – na przykład podjadając twoje ciastka lub masło. Produkty spożywcze są bardzo niebezpieczne w przypadku psów, ponieważ efekty nie dość że są mocniejsze to jeszcze trwają dłużej; spożycie przez psów czekolady może prowadzić do wymiotów, biegunki, a nawet krwawienia wewnętrznego i zawału serca.

Spożycie cannabis w przypadku psów bardzo rzadko skutkuje śmiercią, ponieważ minimalna śmiertelna dawka doustna wynosi 3 gramy THC na kilogram masy ciała. Małe ilości prawdopodobnie nie wywołają negatywnych skutków ubocznych, a niektórzy właściciele psów i kotów otwarcie dają swoim zwierzętom liście marihuany do jedzenia i nie doświadczają oni żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Duże dawki oczywiście mogą prowadzić do wielu negatywnych skutków ubocznych takich jak na przykład wymioty, drgawki, pobudzenie. Narażenie zwierzaków na wysokie dawki cannabis można klasyfikować jako zatrucie marihuaną i chociaż zgony występują rzadko, w historii zdarzyło się kilka takich przypadków.

Przebadano już wpływ cannabis na psy. Psy posiadają podobny układ endokannabinoidowy do ludzi. System ten składa się z dwóch receptorów kannabinoidowych; receptor CB1 występuje głównie w ośrodkowym układzie nerwowym i receptor CB2 występuje w tkankach obwodowych. Uważa się, że CB1 odpowiada za większość efektów obserwowanych u psów po spożyciu cannabis. Gdy pies narażony jest na palenie bierne, poziom THC we krwi gwałtownie u niego wzrasta, a efekty są widoczne krótko po tym. Jeśli jednak pies spożył kawałek produktu spożywczego cannabis, efekty zazwyczaj widoczne są po upływie okołu 60 minut.

Objawy kliniczne spożycia cannabis przez psy obejmują depresję, nadmierne ślinienie się, rozszerzenie źrenic, wymioty, nietrzymanie moczu, drgawki, hipotermię, bradykardię (wolniejsze niż normalnie tętno). Wyższe dawki THC mogą powodować różne inne działania niepożądane, a w tym oczopląs (mimowolne ruchy oczu), pobudzenie, niestandardowo szybkie oddychanie, ataksję (grupę zaburzeń, które wpływają na koordynację, równowagę, zdolności mowy).

Co zrobić, jeśli twój pies jest na haju?

Jeśli podejrzewasz, że twój pies dostał się do twojej marihuany, od razu zadzwoń na infolinię obejmującą zatrucia zwierząt. Doradca może poprosić cię o jakiekolwiek widoczne objawy, które mogą oznacza ilość skonsumowanej substancji. jeśli podejrzewa, że zjedzona została ilość niewielka, prawdopodobnie po prostu poradzi ci, aby dać psu odpocząć i się przespać. Jednak alternatywnie, kiedy pies spożyje duże ilości produktów spożywczych zawierających duże ilości THC, najlepszym krokiem jest udanie się prosto do weterynarza.
W takim przypadku lekarz podejmuje się najpierw badania podstawowych parametrów życiowych, takich jak tętno, rytm serca, temperatura. Obecnie nie ma konkretnego antidotum dla psów zatrutych THC. Jeśli pies jest silnie nadaktywny, pobudzony, zmartwiony można mu podać leki uspokajające. W przypadku gdy występują wymioty można je podawać dożylnie.

Co zrobić, jeśli twój kot jest na haju?

Chociaż zatrucia cannabis dotykają głównie psów (96 procent przypadków), koty również połykają od czasu do czasu marihuanę. Nie wiadomo zbyt wiele o wpływie cannabis na koty; ich szklak metaboliczny jest wciąż nieznany, tak samo jak nieznana jest minimalna dawka śmiertelna cannabis.

Oznaki zatrucia cannabis u kotów mogą się różnić od tych, które doświadczają psy i czasem mogą być dość ekstremalne. Oznaki te obejmować mogą zaburzenia świadomości, śpiączkę, drgawki, ataksję, depresję, pobudzenie, stany lękowe, wokalizację, nadmierne ślinienie się, biegunkę, wymioty, bradykardię, tachykardię, hipotermię, rozszerzenie źrenic.

Działanie powinno być takie same jak w przypadku psów. Zadzwoń na infolinię dla zwierząt lub udaj się od razu do weterynarza.

ZAPOBIEGANIE

Niektóre z najprostszych sposobów na zapobieganie spożycia THC przez psy lub koty polegają na zminimalizowaniu i wyeliminowaniu potencjalnego narażenia. Palenie w innym pokoju i bezpieczne przechowywanie produktów to klucz do sukcesu. Jeśli uprawiasz cannabis indoor, zabezpiecz pokój uprawy dokładnie, aby uniemożliwić zwierzętom wejście do tej przestrzeni. Jeśli uprawiasz cannabis outdoor również istnieje wiele realnych sposobów na wykluczenie zagrożenia – na przykład odpowiednie ogrodzenie.

MEDYCZNA MARIHUANA DLA ZWIERZĄT

Nie każdy kontakt z marihuaną w przypadku zwierząt jest czymś złym. Istnieją już na rynku odpowiednie produkty skierowane specjalnie dla zwierząt. Fakt że psy i koty posiadają układ endokannabinoidowy jest powodem, dla którego cannabis jest często stosowane u tych zwierząt w leczeniu na przykład epilepsji.
W świecie leków i suplementów dla zwierząt domowych szczególnie sławny jest niepsychoaktywny kannabinoid – CBD. Produkty te trafiają na rynek w celu pomocy w leczeniu wielu różnych stanów takich jak zapalenia, stany lękowe, depresja, nudności, wymioty. Jednak niektórzy właściciele zwierząt stosują także THC w celu leczenie bardziej poważnych schorzeń. Niewiele wiadomo obecnie o dokładnym działaniu tych cząsteczek na zdrowie zwierząt. Chociaż wydają się mieć one działanie lecznicze, oczywiście istnieje spore zagrożenie związane z nieodpowiednio dobraną dawką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.