thc-thc.com.pl

Konopia i bawełna

Konopia i bawełna – które tekstylia są lepsze.

Konopia to niesamowity materiał; ale jeśli jesteś przeciętnym człowiekiem z Zachodu, większość twoich ubrań z pewnością wykonanych jest z bawełny a nie z konopi. Dlaczego tak jest?

Od stuleci trwa cicha wojna między bawełną a konopią. Ze względu na to, że jedno i drugie walczy o to, aby znajdować się na naszym ciele warto zastanowić się, które z nich jest najlepsze i w jaki sposób rozpoczęła się ta walka?

Konopia to starożytna roślina uprawna; uprawiana była od ponad 10.000 lat. Była ostroją zarówno Chin jak i Mezopotamii i użytkowana do produkcji lin, płótna żaglowego i papieru. Właściwości lecznicze rośliny zaczęto wykorzystywać około 2700 roku p.n.e.

Bawełna również posiada starożytną historię. Pierwsze kłęby bawełny znaleziono w obu Amerykach i ich pochodzenie datuje się na 7000 rok p.n.e. Dolina Indusu i egipskie cywilizacje tkały bawełnę od 3000 roku p.n.e. Około 800 roku arabscy kupcy wprowadzili bawełnę do Europy.

Krzysztof Kolumb zabrał konopie do Ameryki, gdzie stała się ona szybko bazową uprawą. W XVII wieku uprawa konopi stała się obowiązkowom uprawą dla każdego rolnika z Ameryki Północnej. Konopię używano do wyrobu tkanin, lin, oleju.

Tymczasem, bawełna rosła w siłę. W 1616 roku koloniści uprawiali rośliny bawełny wzdłuż rzeki St. James w Virginii. Jednak w XVII wieku to konopia królowała.

Wszystko zmieniło się jednak wraz z wynalezieniem pewnej rzeczy. W 1793 roku Eli Whitney z Massachusetts opatentowała wynalazek, który pozwalał na oddzielanie nasion bawełny od włókien aż 10 razy szybciej niż ręcznie, pozwalając że produkcja bawełny mocno przyspieszyła. Po wprowadzeniu tego wynalazku amerykańska uprawa bawełny wzrosła z 150.000 do 8 milionów w ciągu dziesięciu lat.

Po drugiej stronie morza, konopia odgrywała ważną rolę w jednej z najbardziej znaczących wojen w XIX wieku. Napoleon Bonaparte, cesarz Francji, był zdeterminowany aby pokonać Anglików i próbował tego dokonać atakując gospodarkę. W 1807 roku podpisał Traktat Pokojowy Tylży z Rosją, w którym obie strony zgodziły się zakończyć jakikolwiek handel z Wielką Brytanią. Wielka Brytania była zależna od Rosji pod kątem konopi, a oba kraje posiadały mocny wkład w handel branży tekstylnej. Car nie egzekwował zatem postanowień traktatu, zatem Napoleon zorganizował najazd na Rosję w 1812 roku, co z kolei doprowadziło do jego własnego upadku.

W XX wieku zarówno konopia jak i bawełna doświadczyły szybkiego rozwoju. Jednak niefortunnie, dobra passa konopi miała się niedługo skończyć. Amerykańska ustawa Marihuana Tax Act z 1937 roku zakazała zarówno marihuany jak i konopi, mimo że ta druga zawiera mniej niż 0,3 procent THC i nie jest psychoaktywna. Inne zachodnie kraje poszły w ślady Ameryki, a konopia krótko po tym stała się kryminalistą. Tymczasem bawełn cieszyła się dużym zainteresowaniem raz dotacjami ze strony bogatych rządów co spowodowało jej niesamowity rozkwit.

Ale czy uprzywilejowane dziecko świata włókienniczego jest naprawdę lepszym wyborem? A może po prostu wygrała dzięki temu, że historia potraktowała konopię niesprawiedliwie?

Aby określić, która tkanina jest lepsza, warto aby porównać oba materiały pod różnym kątem, aby doprowadzić do sensownej konkluzji.

• Wykorzystanie ziemi.

Pod tym kątem konopia nie dopuszcza konkurencji do głosu: konopia jest w stanie wytworzyć taką samą ilość materiału jak bawełna rosnąc na połowie jej ziemi. Być może kwestia ta nie obchodziła amerykańskich rolników w XVII wieku, ale we współczesnym świecie, gdzie każdy metr ziemi jest na wagę złota, wydajne uprawy zdobywają zdecydowanie większą uwagę.

• Zużycie wody.

I znów wygrywa konopia. Bawełna potrzebuje aż 9,7 litra wody do wytworzenia 1kg włókna, podczas gdy konopia potrzebuje tylko 2,1 litra wody. Niektóre obszary na ziemi doświadczają suszy i braku wody, a nawet przekształcają się w pustynie ze względu na uprawę bawełny. Zainwestowanie w konopie może pomóc w zachowaniu zasobów Ziemi.

• Stosowanie pestycydów.

Rośliny cannabis, a w tym konopie, działają jako naturalne pestycydy w przypadku owadów, nicieni, roztoczy i chwastów. Konopie jako takie wymagają o wiele mniej pestycydów niż bawełna. Jak wspomnieliśmy wcześniej, konopie wymagają tylko połowy ziemi w porównaniu do bawełny, aby wytworzyć tę samą ilość produktu, co dodatkowo zmniejsza ilość pestycydów trafiających do ziemi w porównaniu do bawełny. Ponadto, ze względu na to że konopia potrzebuje mniej miejsca, koszt przejścia zwykłej uprawy na uprawę organiczną jest znacznie mniejszy w porównaniu do bawełny.

• Uszkodzenie gleby.

Konopie można uprawiać w tej samej glebie przez 14 lat nie powodując znacznych szkód dla ziemi. Co więcej, pozostawiając konopie do wyschnięcia na polu, nawet 60 procent składników odżywczych z gleby może do niej powrócić. Ostatnie badania pokazały także, w jaki sposób konopie mogą poprawiać glebę, wyciągając z niej metale ciężkie; ale oczywiście konopie używane do tego celu nie powinny być wykorzystywane do produkcji dóbr konsumpcyjnych. Bawełna natomiast niszczy glebę. Odpływy z uprawy bawełny pełne są pestycydów i niszczą otaczający uprawę ekosystem. Jedno z badań wykazało, że genetycznie modyfikowana bawełna może zabijać ważne bakterie i enzymy, które znajdują się w glebie. Zatem w tym podpunkcie konopia również zwycięża.

• Doświadczenie konsumenta.

Jeśli chodzi o miękkość materiału, zdecydowanie przoduje tutaj bawełna. Niewiele tkanin można właściwie porównać do puszystych, bawełnianych ciuchów. Mając to na uwadze, warto dodać, że odzież wytworzona z konopi staje się coraz bardziej miękka wraz z rosnącą ilością użyć. Ponadto, włókna konopne są o wiele bardziej trwałe niż bawełna i nie rozchodzą się tak szybko po praniu. Gdyby więcej odzieży produkowano z konopi, nie musielibyśmy tak często wymieniać odzieży.

Oba materiały dobrze oddychają, naturalnie odprowadzając wilgoć. Jest to wielka zaleta, która oczywiście wyróżnia je od włókien syntetycznych, które blokują wilgoć i powodują, że o wiele bardziej się pocimy. Co więcej zarówno konopie jak i bawełna skutecznie rozpraszają zapachy. Ponadto, konopie mają działanie antybakteryjne, dlatego też odporne są na pleśń.

Przed farbowaniem bawełna ma kolor biały lub białawy. Ułatwia to oczywiście producentom farbowanie odzieży w dowolnej przez siebie gamie kolorystycznej. Konopie, w zależności od źródła mogą być naturalnie białe, szare, zielone, lub czarne. Zapewnia to także przyzwoitą wszechstronność, ponieważ w wielu przypadkach można pozwolić sobie na pominięcie procesu barwienia.

Ogólnie rzecz biorą, oba materiały gwarantują doskonałe wrażenia konsumenckie, co z pewnością jest ważnym powodem sukcesu każdego z nich.

A Ty, co wybierasz? Konopia czy bawełna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Jesteśmy na social mediach:
profil facebook thc-thc     profil twitter thc-thc     profil reddit thc-thc     profil gab thc-thc     profil wykop thc-thc     profil hejto thc-thc     profil pinterest thc-thc     profil instagram thc-thc

Copyright © thc-thc.info - Wszystko o Cannabis, Konopiach Indyjskich, Newsy, Ciekawostki.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies, tylko do szybszego wczytywania zawartości. Nie gromadzimy żadnych danych.