Przeskocz do treści

Beta-kariofilen: Terpen na lęk i depresję?

β-Caryophyllene-terpen-marihuana-substancja-aktywna-konopia-marihuana-thc-thc

Beta-kariofilen jest obecny w olejku z konopi.

Nowe dowody wskazują, że beta-kariofilen, terpen znajdujący się w konopi, może być skuteczny w leczeniu stanów lękowych i depresji.

Beta-kariofilen jest obecny w olejkach eterycznych wielu roślin, w tym rozmarynu, chmielu, czarnego pieprzu i konopi. Jak większość terpenów, beta-kariofilen przyczynia się do unikalnego aromatu związanego z olejami roślinnymi.

Jednak w 2008 roku niemieccy naukowcy odkryli, że beta-kariofilen działa również jako kannabinoidy przez wiązanie ścieżek marihuany w organizmie.

Mimo, że niektóre związki, takie jak THC aktywują obie ścieżki kannabinoidowe – receptory CB1 i CB2 – beta-kariofilen działa na CB2, który nie wiąże się z uczuciem haju.

„Wyniki potwierdzają również zaangażowanie receptora CB2.” Co ciekawe, nowe badania przeprowadzone na myszach wskazują, że beta-kariofilen może być użyteczny w leczeniu lęku i depresji. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Physiology & Behavior.
„Obecne badania jasno wykazały przeciwlękowe i przeciwdepresyjne działanie beta-kariofilenu,” napisali autorzy, zespół naukowców z Uniwersytetu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

„Wyniki potwierdzają również zaangażowanie receptora CB2 w regulację zachowań emocjonalnych i sugerują, że receptor ten może być odpowiednim celem terapeutycznym w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych.”

Wcześniejsze badania wykazały również rolę receptorów CBD w zmniejszaniu lęku i depresji, jak dodaje zespół.

Z drugiej strony, receptory CB1, które są bardziej rozproszone w mózgu, są znane z wywierania „dwufazowego” efektu, jeśli chodzi o lęk i depresję. Badania pokazują, że kannabinoidy, które działają z CB1 mogą pomóc w małych dawkach, a w większych dawkach tylko pogorszyć sprawę.

Lepsze zrozumienie właściwości beta-kariofilenu może pomóc wyjaśnić, dlaczego użytkownicy konopi często cytują ustąpienie lęku i depresji jako przyczynę jej zastosowania/

nasiona marihuany, nasiona konopi

2 thoughts on “Beta-kariofilen: Terpen na lęk i depresję?

  1. Tomasz

    Na stany lękowe polecam zastosować olejek Copaiba który też posiada beta-kariofilen w bardzo dużych ilościach. Nie ma to jak czyste, naturalne substancje pochodzące z natury. Zastanawiam się jakby tak zdestylować ziele marihuany, co by z tego wyszło... Na pewno super esencja , mieszanka wybuchowa 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cbd, olej cbd, olej z konopi

nasiona marihuany, nasiona konopi, thc-thc


Ta witryna thc-thc.info wykorzystuje pliki cookies.